/nginx/o/2020/11/03/13453793t1hda3f.jpg)
- Viini kesklinna terrorirünnakus sai surma neli ja vigastada 22 inimest
- Pärast hulga videote vaatamist järeldas politsei, et ründaja tegutses üksi
- Maha lastud 20-aastane Kujtim Fejzulai oli viibinud terrorisüüdistusega vangis
- Ta vabastati ennetähtaegselt, kuna leiti, et nooruk ei kujuta endast enam ohtu
Olles pealtnägijatelt saadud enam kui 20 000 videost suure osa läbi vaadanud, julgesid Austria võimud eile õhtupoolikul kinnitada, et esmaspäeval pealinna Viini südames neli inimest tapnud ning paarikümmet vigastanud islamiäärmuslane pani veretöö toime ilmselt üksi.
Esialgne kahtlus, et ründajaid oli mitu – siseministeerium kõneles kuni neljast terroristist – tõukus asjaolust, et tulistati mitmes paigas ning rünnakulaine alguse ja relvastatud ISISe toetaja mahalaskmise vahele jäi vähem kui kümme minutit. Samuti oli Der Standarti andmeil pikalt segane sündmuste ajaline järjestus.
Siseminister Karl Nehammeri sõnul jääb Viinis kehtima siiski kõrgendatud ohutase ning tänavatel on tavalisest rohkem politseinikke, et hoida ära võimalikke rünnaku jäljendamise katseid, vahendas ORF.
Esimesed teated tulistamisest Viini südames Schwedenplatzi ja Püha Stefanuse katedraali lähikonnas tulid üleeile õhtul kella 20 paiku (Eesti aja järgi kell 21). Kõigepealt kõlasid lasud teadaolevalt Seitenstettengassel asuva sünagoogi juures ning seejärel veel viies kohas mõnesaja meetri raadiuses juudi pühakojast.
Kuna see oli viimane õhtu enne rangete koroonaviirusevastaste meetmete kehtima hakkamist, oli Viini tänavatel ning söögikohtades üksjagu rahvast. Kaks meest ja üks naine surid sündmuspaigal, veel üks keskealine naine suri hiljem haiglas.
Kuuli-, lõike- või torkehaavadega toimetati haiglasse kokku 22 inimest, nende seas üks politseinik. Eile keskpäevaks oli mitu patsienti juba koju lubatud ning kellegi elu enam otseses ohus polnud. Die Presse kirjutas, et kannatanute seas oli ka välismaalasi, kuid nende päritolu pole avalikustatud.
Poseeris relvadega
Veretöö korda saatnud Austria ja Põhja-Makedoonia topeltkodakondsusega 20-aastase Kujtim Fejzulai lasid eriüksuslased maha üleeile õhtul kell 20.09 Püha Ruperti kiriku juures Schwedenplatzi ligidal.
Siseministeeriumi kinnitusel teatas mees oma terroriplaanist eelnevalt internetis. Rünnaku ajal oli tal kaasas AK-47-tüüpi automaatrelv, püstol ja matšeete, lisaks kandis ta pommivöö mulaaži.
Eile korraldati terroriteoga seoses 18 haarangut, sealhulgas otsiti läbi kaks korterit Viinist poolesaja kilomeetri kaugusele läände jäävas Sankt Pöltenis, kus võeti vahi alla ka kaks inimest, vahendas Volksblatt. Kokku peeti seoses Viini rünnakuga kinni 14 inimest. Lisaks vahistati Linzis kaks politseile tuntud islamisti, kuid nende seos veretööga pole selge.
Fejzulai korterist leiti läbiotsimise käigus Austria avaliku julgeoleku peadirektori Franz Rufi sõnul rohkelt laskemoona.
Eelmise aasta aprillis mõisteti Fejzulai 22 kuuks terrorirühmitusse kuulumise süüdistuse alusel vangi – ta oli plaaninud sõita Süüriasse ja liituda seal islamiäärmusliku organisatsiooniga ISIS –, kuid detsembri alguses vabastati ta tingimisi, kuna vanusest tulenevalt laienesid talle noortele kurjategijatele kehtestatud leebemad karistustingimused.
Viinis jääb kehtima kõrgendatud ohutase ning tänavatel on tavalisest rohkem politseinikke.
Ajalehe Krone Zeitung andmeil vandus Fejzulai vahetult enne veretööd truudust ISISe uuele liidrile Abu Ibrahim al-Hashimi al-Quraishile. Lehe käsutuses on ka foto, kus ta poseerib samasuguste relvadega nagu need, mida ta kasutas Viini rünnakus. Lisaks olla ta nüüdseks suletud Instagrami kontol väljendanud sümpaatiat terroriühenduse vastu, kuid pole teada, kas ta pruukis sotsiaalmeediat ka kuriteokaaslaste leidmiseks.
Saksa tabloid Bild kirjutas, et kõigest mõni tund enne veretööd jagas ta tuttavatele videoid rünnakust Prantsuse satiirilehele Charlie Hebdo.
Põhja-Makedoonia politsei mitteametlikule infole viidates kirjutas sealne uudisteportaal A1on, et Fejzulai vanemad on pärit Čelopeki külast peamiselt albaanlastega asutatud Tetovo linna lähistelt riigi loodeosas. Noormees ise sündis Viini külje all Mödlingis.
Pettis ära järelevalve
Fejzulaid mullu kohtus esindanud advokaat Nikolaus Rast kirjeldas teda kui tavalisest perest pärit noormeest, kes otsis oma kohta elus ja oli teismelisena mošees radikaliseerunud.
«Minu silmis oli ta nooruk, kellel oli ebaõnn leida valed sõbrad. Oleks ta mošee asemel poksima läinud, oleks tast saanud poksija,» lausus ta uudisteagentuurile APA. «Ma poleks iial võimalikuks pidanud, et temast saab mõrvar.»
Terroristiga tegeles järelevalveametnik ja islamistlike kurjategijate deradikaliseerimisel pühendunud ühendus Derad. Eelmise aasta lõpus leidsid nad, et Fejzulai pole enam ühiskonnale ohtlik, mis aitas kaasa tema ennetähtaegsele vabastamisele vanglast, vahendas ORF.
Austria president Alexander Van der Bellen ütles rünnaku järel tehtud avalduses, et islamiterroristi sihtmärgiks olid kõik need, kes väärtustavad elamist vabas ühiskonnas. «See sihtis meie vaba ühiskonda ennast. See sihtis elu liberaalses demokraatias, mida terroristid ilmselgelt sügavalt vihkavad,» lausus riigipea, rõhutades samas, et vihkamine ei ole kunagi tugevam Austria ühiskonnast.
Ka Austri kantsler Sebastian Kurz toonitas eile peetud kõnes, et rünnak oli ajendatud vihkamisest riigi eluviisi ja põhiväärtuste vastu, vahendas Wiener Zeitung.
Samas tuletas valitsusjuht meelde, et vastuolu ei valitse kristluse ja islami vahel: «See on võitlus nende paljude inimeste vahel, kes usuvad rahusse, ja nende väheste vahel, kes soovivad sõda.»