L, 30.09.2023

Poola ähvardab vetostada Euroopa Liidu eelarve

BNS
Facebook
Comments
Poola peaminister Mateusz Morawiecki
Poola peaminister Mateusz Morawiecki Foto: Reuters/ScanPix

Poola peaminister Mateusz Morawiecki saatis Euroopa liidritele kirja, milles ähvardas vetostada Euroopa Liidu pikaajalise eelarve, kui see seotakse õigusriigi põhimõtete järgimisega.

Kiri on osa ammusest vaidlusest demokraatlike normide järgimise üle Poolas. Sarnase kirja on EL-ile saatnud ka Ungari, mida Euroopa Komisjon on samuti õigusriigi põhimõtete rikkumise pärast nuhelnud. 

«Äsja saatsin ma kirja EL-i juhtidele, selgitades meie arusaama EL-i eelarvega seotud mehhanismide suhtelisuse kohta,» kirjutas Morawiecki neljapäeval Facebookis. 

Tema sõnul põhineb õigusriigi põhimõtete järgimist nõudev mehhanism «meelevaldsetel, poliitiliselt motiveeritud kriteeriumidel» ning võib viia topeltstandardite kasutamiseni erinevate EL-i liikmete kohtlemisel. 

Ta lisas, et pakutud lahendused ei vasta Euroopa Ülemkogu järeldustele juulis, mil liikmed leppisid maratonkohtumisel kokku pretsendenditus taastepaketis koroonaviirusest tingitud kahjude leevendamiseks. 

«Seetõttu ei saa Poola nõustuda mehhanismi selle versiooniga, mis tooks kaasa poliitiliste ja meelevaldsete kriteeriumide ülimuslikkuse sisulise hinnangu ees,» märkis Morawiecki. 

Euroopa Liidu Nõukogu väitel kaitseb uus mehhanism EL-i eelarvet seal, kus õigusriigi põhimõtete rikkumine võib mõjutada eelarve mõistlikku kasutamist.

Euroopa Liit kritiseeris septembris Poolat ja Ungarit oma esimeses raportis demokraatlike standardite järgimisest blokis, keskendudes peamiselt õigussüsteemi sõltumatusele. 

Raporti kohaselt on Poola kohtureformid kasvatanud täitev- ja seadusandliku võimu mõju õigussüsteemi üle ja seega nõrgestanud kohtute sõltumatust. 

Poola valitsus aga väidab, et reforme oli vaja, et võidelda korruptsiooniga ja eemaldada kohtusüsteemist viimased kommunismi jäänukid.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles