Šoti esimene minister pole iseseisvuses kunagi kindlam olnud (6)

Copy
Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon.
Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon. Foto: Reuters/ScanPix

Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon ütles täna, et pole kunagi olnud kindlam iseseisvuse saavutamises.

Suurbritannia Brexiti-järgne üleminekuperiood on lõppemas ning Šotimaal ees valimised.

Valitsusjuht ja iseseisvusmeelse Šotimaa Rahvuspartei (SNP) esinaine lausus erakonna virtuaalsel kongressil ajakirjanikele, et võimalus lahkulöömiseks ülejäänud Ühendkuningriigist pole kunagi olnud käegakatsutavam.

«Iseseisvus on selgelt silme ees ning ma pole kunagi olnud rohkem veendunud, et  sihikindluse, alandlikkuse ja raske tööga me saavutame selle,» lausus ta.

Sturgeon ja SNP toetavad teist iseseisvusreferendumit pärast erakonna võimast võitu Šotimaal Briti 2019. aasta üldvalimistel.

Nüüd loodab ta, et järjekordne ülekaaluks võit maikuistel valimistel Šoti parlamenti Edinburghis annab erakonnale mandaadi küsida rahvalt teist korda ÜK-st lahkumise kohta.

Viimaste kuude arvamusküsitlused on näidanud, et suur osa Šoti avalikust arvamusest toetab iseseisvust.

2014. aastal korraldatud referendumil otsustas Šotimaa jääda ÜK-sse.

Kuid 2016. aasta referendumil hääletasid šotlased Euroopa Liitu jäämise poolt ning ülejäänud ÜK hääletas lahkumise poolt vaid napi häälteenamusega.

Pärast seda «saime ülekaaluka võidu ÜK üldvalimistel, toetus iseseisvusele on tõusnud ning on muutunud sel aastal üldsuse enamuse seisukohaks», lausus Sturgeon.

«Kes peaks langetama otsuseid, mis kujundavad meie tulevikku? Teame, et need on inimesed, kes siin elavad, kust iganes nad ka pärit pole, kuid kes oskavad parimal moel kasutada Šotimaa võimsaid inim- ja looduslikke ressursse.»

«Sirutagem käsi kogu Šotimaale, nagu ei kunagi varem,» lisas ta.

Sturgeon kutsus oma erakonda üles «näitama, et Šotimaa on valmis asuma oma kohale üleilmses iseseisvate riikide peres,» öeldes, et Šotimaa «on riik, mis asub tegema ajalugu».

Briti peaminister Boris Johnson on korduvalt tõrjunud üleskutseid uue rahvahääletuse korraldamiseks, öeldes, et 2014. aasta referendum lahendas selle küsimuse terve põlvkonna jaoks.

Novembri algul haarasid Šotimaa iseseisvusmeelsed kinni peaministri kommentaaridest, kus ta teatas, et piiratud õigustega parlamendi loomine Edinburghi oli «katastroof».

Seepeale teatas Sturgeon, et ainus viis parlamenti kaitsta on «läbi iseseisvuse».

Neljapäeval teatas ta, et referendum võib toimuda parlamendi järgmise istungjärgu «esimeses pooles».

«Šotlastel on õigus valida oma tulevik. Keskendume oma püüdlustele, veendumaks et loome parema riigi, mida nemad ja tulevased põlved väärivad,» lausus Sturgeon laupäeval.

Kommentaarid (6)
Copy
Tagasi üles