Hispaania valitsuskoalitsiooni lõhestab neljapäevase töönädala idee (1)

Copy
Hispaania peaminister Pedro Sánchez.
Hispaania peaminister Pedro Sánchez. Foto: AFP / Scanpix

Hispaania koalitsioonivalitsusse on löönud sügava lõhe ettepanek kärpida koroonapandeemiast põhjustatud tööpuuduse vähendamiseks töönädal neljapäevaseks.

Idee taga on sotsialistist peaministri Pedro Sáncheze vähemusvalitsuse väiksem osaline, vasakäärmuslik Podemos.

Podemose esimees ja asepeaminister Pablo Iglesias teatas detsembri algul, et tööministeerium peab plaani tööaega lühendada, sest see aitab suurendada tööhõivet.

Plaan tuli ilmsiks teleusutluses, kus Iglesiasel tuli vastata vasakäärmuslasest parlamendiliikme ettepanekule kärpida töönädalat 40 tunnilt 32-le.

«Tööaeg vajab uut ideed, mis söandaks esitada väljakutse töötava maailma seadustele ja tavadele,» lisas tema erakonnakaaslasest tööminister Yolanda Díaz Twitteris.

Podemose idee ei sündinud tühjale kohale. Briti-Hollandi tarbekaubaettevõtte Unilever Uus-Meremaa haru alustas detsembris katseliselt neljapäevase töönädalaga.

Sama plaani välja käinud ka Saksa mõjuvõimas metallitööliste liit IG Metall.

Hispaanias on idee aga leidnud koalitsioonivalitsuse suurema osalise sotsialistide vastuseisu.

Eelarveminister María Jesús Montero ütles, et valitsuse ei tohi kaotada silmist peaeesmärki – naasmist pandeemiaeelsele kasvutasemele.

Suuresti turismist sõltuva Hispaania majandus oli pärast viieaastasest langusest väljumist 2013. aastal suutnud edestada suuremat osa Euroopast, kuid tänavu on koroonapandeemia tõttu oodata sisemajanduse kogutoodangu 12,8-protsendist langust.

«Minu arvates ei ole see praegust tootmise ja konkurentsi taset arvastades Hispaania kõige tähtsam küsimus,» ütles sotsiaalturvalisuse minister José Luis Escrivá.

Sotsialistidele lähedane ametiühing UGT, mis on Hispaanias suuruselt teine, on aga soovitanud juba ammust aega neljapäevast töönädalat. Viies päev tuleks UGT nägemuses pühendada ametialasele enesetäiendusele.

«Sellega me suurendame konkurentsivõimet ja tööhõivet ning parandame elukvaliteeti,» ütles UGT juht Pepe Álvarez.

Neljapäevast töönädalat pooldab ka Hispaania suurim ametiühing Comisiones Obreras, kuid hetkel eelistab ta keskenduda alampalga tõstmisele ja töökoodeksi reformimisele.

Lühema töönädala ettepanek ärritab tööandjaid.

«Kõigi meie probleemidega arvestades on see utoopia,» säutsus Hispaania ettevõtjate konföderatsiooni CEOE asepresident Lorenzo Amor.

Hispaania Panga president Pablo Hernández de Cos hoiatab, et samm nõuab väga ranget analüüsi.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles