Ükskõik, kas põhjuseks on Covid-19 reisipiirangud või Brexit, kuid paljudele brittidele, kes on püüdnud sel nädalavahetusel naasta oma Euroopa Liidu riikides asuvatesse kodudesse, keelati lennukitele minek.
ELi naasvad britid jäid bürokraatia hammasrataste vahele
Lennufirmad keeldusid dokumentidest, mis enne Brexitit olid brittide staatuse tõestamiseks Hispaania, Itaalia või Saksamaa elanikena piisavad, kuigi Hispaania võimud kinnitasid, et pühapäeva lõunaks oli probleem lahendatud.
Brittide katsumused algasid keset reisipiiranguid, mis kehtestati kiiremini nakkavaks peetava uue koroonaviiruse tüve tõttu ÜKs ning see näitab bürokraatiamasinat, mis järgnes ÜK lahkumisele 27-liikmelisest Euroopa Liidust.
Nii Hispaania kui ka Briti võimud teatasid pühapäeval, et Hispaania välja antud roheline ELi kodakondsust kinnitav tõend, kus on ka välismaalase isikukood, kehtib Hispaanias elavatele Briti kodanikele endiselt kahepoolsete lepingute alusel, mis kehtivad pärast ÜK lahkumist Euroopa Liidust 31. detsembril.
Kuid reisijate sõnul keeldusid British Airways ja Iberia, mis mõlemad kuuluvad IAG gruppi, neid kaks viimast päeva pardale lubamast.
Iberia teatas pühapäeva õhtul avalduses, et 1. jaanuaril saadetud teade Hispaania piirivalvelt oli tekitanud «veidi segadust», mis hiljem ära lahendati. British Airways kohe kommentaare ei andnud.
Hispaanias on püsielanikena registreeritud umbes 300 000 Briti kodanikku, kuigi enne Brexitit olid paljud elanud riigis end ametlikult registreerimata.
Pärast koroonaviiruse uue tüve avastamist ÜKs keelasid paljud Euroopa riigid igasugused reisid Suurbritanniast, välja arvatud oma riikide kodanikele ja elamisloaga Briti kodanikele.
Itaaliasse Pisasse ja ka Saksamaale Berliini lendajad teatasid samasugustest takistustest pardale minekul Ryanairi ja Lufthansa lennukitele, hoolimata sellest, et neil olid kaasas dokumendid, millel oli vastavalt Itaalia ja Saksa valitsuse heakskiit.
Matt Bristow, Saksamaal elavaid Briti kodanikke koondava ühenduse esindaja lausus: «Tundub, et asi on selles, et ÜK lennujaamade töötajad ei tea, milliseid dokumente lubada, või kohaldatakse reegleid karmimalt, kui seda teeks Saksa piiripolitsei.»
Hispaania alustas uue püsivalt kohapeal elavate välismaalaste registreerimise süsteemiga, mille nimi on TIE, kuid taotluste suure hulga tõttu on süsteemis viivitused.
Võimud ütlesid AP-le, et tõendus TIE avalduse esitamisest ning ELi kodanike roheline kaart on kuni 19. jaanuarini uute terviseohutuse piirangute alusel endiselt Briti kodanikele kehtivad reisidokumendid.
«Sellist asja ei tohiks juhtuda,» ütles oma Facebooki postituses ÜK saatkond Hispaanias. «Hispaania võimud kinnitasid täna uuesti, et rohelist reisidokumenti arvestatakse naasmisel Hispaaniasse, nagu on kirjas ka meie reisisoovitustes».
Hispaania välisministeerium teatas oma avalduses, et oli eraldiseisev suhtlemisprobleem mõningate lennufirmadega, mis mõjutas väga väikest hulka reisijaid ning et ÜK ja Hispaania vaheline lennuliiklus jätkus pühapäeva keskpäeval tavapäraselt.