USA senat kinnitas reedel erukindral Lloyd Austini uueks kaitseministriks.
USA senat kinnitas Lloyd Austini uueks kaitseministriks (12)
Austin on president Joe Bideni administratsioonis teine ministrikandidaat, kes saab senatilt heakskiidu, ja esimene afroameeriklane, kes Pentagoni juhtima asub.
Tema ametissekinnitamist toetasid nii demokraadid kui vabariiklased.
Bideni kandidaadi läbiminek ei olnud enesestmõistetav, sest Austin lahkus alles äsja sõjaväeteenistusest kindrali auastmes.
USA seadusandluse kohaselt peab kaitseminister enne ametisseastumist olema erus vähemalt seitse aastat.
Neljapäeval toetas senat Austinile erandi tegemist.
Eriluba on antud varem kaks korda – viimati 2017. aastal Donald Trumpi esimesele kaitseministrile Jim Mattisele.
West Point sõjaväeakadeemia lõpetanud Austin teenis sõjaväes neli aastakümmet.
2010. aastal asus ta juhtima USA vägesid Iraagis ja kaks aastat hiljem keskväejuhatust, mis vastutab Pentagoni operatsioonide eest Lähis-Idas ja Afganistanis. Selles ametis koordineeris ta ka võitlust Islamiriigi vastu.
Sel ajal võitis ta ka Bideni usalduse, kes oli tollal asepresident.
Austin lubas teisipäeval senati relvajõudude komitee kuulamisel tegelda muu hulgas äärmuslastega sõjaväe enda ridades. Austin lubas "puhastada relvajõud rassistidest ja äärmuslastest, ning luua õhkkond, kus igaühel, kes on sobiv ja tahab, on võimalus teenida seda riiki väärikalt".
"Kaitseministeeriumi töö on hoida Ameerika meie vaenlaste eest turvalisena. Kuid me ei saa seda teha, kui mõned meie vaenlased on meie enda ridades," ütles Austin.
Vastuseks küsimusele, mis on peamised ohud Ühendriikidele, nimetas 67-aastane erukindral koroonapandeemiat ja Hiinat.
Austin oli napisõnaline konkreetsete projektide osas, mida ta kaitseministeeriumi juhina kavatseb ette võtta, kuid kirjalikes vastustes senaatoritele ütles ta, et kavatseb üle vaadata Trumpi ettepanekud tuua USA sõdureid ära Saksamaalt ja Somaaliast. Samas toetab ta USA üksuste väljaviimist Afganistanist.
Vastates ohu kohta Iraanist, kellega Biden soovib taastada dialoogi, sõnas Austin, et Teheran on endiselt destabiliseeriv element regioonis ning oleks ohtlik, kui Iraani režiimil oleks ligipääs tuumarelvadele.