N, 8.06.2023

Blinken vestles Lavroviga vangistatud ameeriklaste ja Navalnõi teemadel

Facebook Twitter
Comments
USA välisminister Antony Blinken.
USA välisminister Antony Blinken. Foto: JIM LO SCALZO/EPA

USA välisminister Antony Blinken vestles neljapäeval Venemaa ametivenna Sergei Lavroviga, kellele väljendas muret vangistatud ameeriklaste ja  opositsioonitegelase Aleksei Navalnõi pärast.

«Blinken kordas president Bideni otsust kaitsta Ameerika kodanikke ja tegutseda kindlalt USA huvide kaitsmisel vastusena Venemaa tegevusele, mis kahjustab meid või meie liitlasi,» edastati välisministeeriumi avalduses.

«See hõlmab ka ameeriklaste Paul Whelani ja Trevor Reedi vabastamist, et nad saaksid naasta koju oma perekonna juurde Ühendriikidesse,» lisati teadaandes.

Eelmise aasta juunis saatis Venemaa kohus luuramises süüdimõistetud endise USA merejalaväelase Paul Whelani 16 aastaks karistuskolooniasse. Whelan ei tunnistanud end süüdi, ent otsustas kohtuotsust mitte vaidlustada, jäädes lootma vangide vahetusele.

Vene kohus mõistis juulikuus 29-aastase Texasest pärit üliõpilase ja endise merejalaväelase Trevor Reedi süüdi kahe politseiniku purjuspäi ründamises. Reed olevat läinud politseinikele kallale pärast pidu Moskvas. USA suursaadik Venemaal nimetas Reedi üheksaks aastaks vangimõistmist absurditeatriks.

Reedi ja Whelani juhtumid on äratanud tähelepanu eeskätt pika karistusaja tõttu ning arvatakse, et Venemaa ja USA võivad kasutada teda vangidevahetuses.

Allikas ütles augustis  uudisteagentuurile Interfax, et Moskva ja Washington arutavad võimalust vahetada Whelan Vene kodanike Konstantin Jarošenko ja Viktor Bouti vastu, kes on praegu Ühendriikides vangis.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles