USA senatis algas teisipäeval ajalooline teine tagandamisprotsess Donald Trumpi üle, keda süüdistatakse mässule õhutamises 6. jaanuaril, kui presidendi pooldajad jooksid tormi Kapitooliumile.
FOTOD ⟩ USA senat jätkab Trumpi tagandamisprotsessi (12)
Trump on esimene president USA ajaloos, kes on pidanud silmitsi seisma kahe tagandamisprotsessiga. 2020. aastal mõistis tollane vabariiklaste enamusega senat ta õigeks.
Trump on ka esimene, kelle üle mõistetakse ametisüüdistuse alusel kohut pärast ametist lahkumist.
«Meie püha põhiseaduslik kohus on viia läbi õiglane ja aus tagandamisprotsess ekspresident Trumpi vastu esitatud süüdistuste – kõige tõsisemate süüdistuste alusel, mis Ameerika ajaloos on Ühendriikide presidendile esitatud,» ütles demokraatliku enamuse juht Chuck Schumer.
Demokraadist senaator Patrick Leahy on eesistuja protsessil, mis algab tundidepikkuse väitlusega, millele järgneb hääletus ekspresidendi kohtuprotsessi põhiseaduslikkuse üle.
See on pea kindlalt vaid formaalsus, kuna demokraatidel on piisavalt hääli, kuid see annab juba aegsasti märku sellest, kui avatud vabariiklased selle juhtumi suhtes üldse on.
Trumpi juhtum põhineb kaalukatel faktidel
USA ekspresidendi Donald Trumpi tagandamisprotsessi süüdistusmeeskonna juht esitas teisipäeval videotõendi, mille kohaselt õhutas Trump 6. jaanuaril vägivalda.
Ajalooline teine tagandamisprotsess algas väitlusega selle üle, kas endise presidendi üle kohtumõistmine on üldse põhiseaduslik.
Esindajatekoja tagandamisjuht Jamie Raskin Marylandist lausus senaatoritele, et ei kavatse neid pikkade akadeemiliste kõnedega tüüdata, öeldes: «Te ei pea kuulma minult laiendatud loenguid, sest meie kohtuasi põhineb külmadel, kaalukatel faktidel.»
Raskin kirjeldas ka enda kogetut. Tema sõnul viibis ta 6. jaanuaril kongressihoones koos oma lähedastega - päev pärast oma poja matuseid.
Raskini tütar ja väimees viibisid tema kabinetis ning peitsid end rünnaku ajal laua alla, kust nad saatsid sõnumid, kartes, et need jäävad nende viimasteks läkitusteks.
Raskin kirjeldas ka seda, kuidas kongressi liikmed saatsid oma lähedastele hüvastijätusõnumeid ja eemaldasid kongressiliikme märgid, et neid ära ei tuntaks. Ta ütles, et ei unusta kunagi heli, mida tekitasid mässajad kongressisaali ustele prõmmides.
Kaitsjate sõnul «rebib tagandamisprotsess selle riigi lõhki»
Üks Donald Trumpi kaitsjatest, David Schoen ütles senatis, et tagandamisprotsess rebib riigi lõhki.
Advokaat märkis, et protsess jätab USA «palju lõhestatumaks ja meie staatus kogu maailmas saab rängalt viga».
Schoeni sõnul õhutab demokraate viha Trumpi vastu ja kartus, et nad kaotavad võimu.
Ta lisas, et USA-le halba soovivad riigid jälgivad toimuvat kahjurõõmuga.
Tagandamisprotsess jätkub
USA senat tegi otsuse jätkata endise presidendi Donald Trumpi tagandamisprotsessi, lükates tagasi kaitsjate väite, et see on põhiseadusvastane.
Kaitsjate väitel ei saa Trumpi üle senatis kohut mõista, kuna ta pole enam president.
Senat otsustas häältega 56-44 protsessi jätkata, 50 demokraati toetas ka kuus vabariiklast.
Kohtuprotsessi põhiosa algab kolmapäeval, kusjuures mõlemal poolel on suuliste argumentide esitamiseks aega 16 tundi.