R, 29.09.2023

Bellingcat: Navalnõid mürgitanud FSB ohvitserid üritasid samal viisil kõrvaldada ka teist tuntud opositsionääri

Facebook
Comments 4
Vladimir Kara-Murza.
Vladimir Kara-Murza. Foto: Drew Angerer / AFP / Scanpix

Vene opositsioonitegelaste Aleksei Navalnõi ja Vladimir Kara-Murza mürgitamisega on seotud eriteenistuse FSB ühed ja samad ohvitserid, rääkis rahvusvahelise ajakirjanike ja aktivistide uurimisrühma Bellingcat liige Christo Grozev intervjuus raadiojaamale Ehho Moskvõ.

Grozevi sõnul jõuti Bellingcati ja The Insideri ühise uurimistöö tulemusena järeldusele, et FSB töötajad, kes osalesid Aleksei Navalnõi mürgitamises, võtsid osa ka poliitiku ja ajakirjaniku Vladimir Kara-Murza kahest mürgitamiskatsest 2015. ja 2017. aastal.

«Rühm FSB töötajaid hakkas teda (Kara-Murzad  - toim.) jälgima ammu enne Nemtsovi (opositsioonijuht Boriss Nemtsov) tapmist. Ilmselt sai temast sihtmärk 2015. aasta jaanuaris,» rääkis Kara-Murza ja FSB-laste liikumise andmeid võrrelnud Grozev.

Grozevi sõnul  jälgisid FSB-lased Kara-Murzad vahetpidamata, sõites teda jälitades ka Kaasanisse. Kui opositsionäär sealt Moskvasse tagasi pöördus, tundis ta end juba halvasti.

FSB ei jätnud opositsionääri ka hiljem rahule, ootasid ära, kuni ta pöördub Ameerikast taastusravilt tagasi ja jälitasid teda sõitudel Venemaa regioonidesse. «Teine mürgitamine leidis aset 2017. aasta alguses Moskvas,» märkis Grozev.

Ajakirjaniku sõnul on paljudest asjaoludest lähtuvalt näha, et selle operatsiooni viisid läbi «laboratooriumi» ehk FSB teadusliku uurimise instituudi nr 2 töötajad koos FSB põhiseadusliku korra kaitse ja terrorismi vastu võitlemise teenistusega.

«On tõestatud, et rühm FSB kahe teenistuse töötajaid, ja seda on viimases juurdluses eriti ilmekalt näha, lendasid koos just nimelt Kara-Murza kannul nii palju, et see ei saa olla statistiline kokkulangevus. Oli programm, et tappa see opositsioonipoliitik,» rõhutas Grozev.

Tema sõnul polnud tegemist tavalise jälitamisega, sest alati osales selles ka keemiarelva spetsialist. «Kaks sõitu toimus just (Konstantin) Kudrjavtsevi osalusel, just selle inimese, kellega rääkis telefoni teel Navalnõi.

Kara-Murza helistas FSB-s teadaolevalt mürgitamistega seotud kõrgeimale ohvitserile Roman Mezentsevile, et toimunu kohta aru pärida, kuid FSB-lane pani opositsionääri küsimust kuuldes toru ära.

2015. aastal panid arstid talle diagnoosiks äge neerupuudulikkus koos kaasneva intoksikatsiooniga. Sarnased sümptomid olid tal ka kaks aastat hiljem. Kuigi Prantsusmaal läbi viidud ekspertiis tuvastas Kara-Murza organismis normist märksa enam raskemetalle, ei kinnitanud Venemaa kohtumeditsiiniline ekspertiis mürgitamist.

Facebook
Comments 4

Märksõnad

Tagasi üles