Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Bideni-efekt: Saudi Araabia vabastab poliitvange ja otsib lepitust vastastega

Saudi Araabia kroonprints, de facto riigijuht Mohammed bin Salman Laheriikide koostöönõukogu organisatsiooni tippkohtumisel jaanuaris, enne mida lepiti ära Katariga. FOTO: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Saudi Araabia on kiirkorras vabastanud mõned poliitilised vangid ning proovinud piirkondlike rivaalidega suhteid lappida lootuses, et see näitab neid uue Washingtoni administratsiooni jaoks paremas valguses. 

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

USA president Joe Biden lubas valimiskampaania ajal muuta saudide kuningriik rahvusvahelisel areenil paariariigiks vastuseks Donald Trumpi silmade kinnipigistamise poliitikale, ent vaatlejate sõnul on ta nüüd valinud kesktee. USA on hakanud uuesti tähelepanu pöörama inimõiguste rikkumistele, aga samal ajal tahavad nad hoida väärtuslikku julgeolekualast koostööd ajal, kus Washington proovib jõuda taas tuumaleppele Iraaniga. 

Mõne nädala eest vabastasid Saudi võimud tingimuslikult mitu nimekat poliitilist vangi sealhulgas inimõigusaktivisti Loujain al-Hathlouli, kes võitles naiste õiguste eest ise autot juhtida. Eelmisel kuul otsustasid saudid ja teised laheriigid lõpetada kolme aasta eest Katari vastu kehtestatud blokaadi. Osaliselt oli otsuse taga USA surve, mis tahab luua Iraani vastu ühist rinnet. 

Tagasi üles
Back