Saada vihje

USA esindajatekojas annavad tunnistusi GameStopi saaga osapooled

Copy
GameStop.
GameStop. Foto: DADO RUVIC/REUTERS

GameStopi investeerimissaaga peamised osapooled annavad neljapäeval tunnistusi USA esindajatekoja komitee ees. 

Seadusandjad uurivad, kas firma aktsiate hinna hüppelised tõusud ja langused paljastasid konflikte turu ülesehituses, mis võivad olla kahjulikud kogenematutele investoritele. GameStopi instidenti on kujutatud kui väikeinvestorite võitu Wall Streeti üle. 

Jaanuaris kasvasid arvutimängude müügiga tegeleva firma GameStopi aktsiad 1600 protsenti, millele järgnes langus. Volatiilsuse taga oli sotsiaalmeediaplatvormilt Reddit alguse saanud tormijooks Gamestopi ja AMC Entertainmenti aktsiatele, mille eesmärk oli näidata koht kätte aktsiaid lühikeseks müüvatele riskifondidele. 

Esindajatekoja finantsteenuste komitee esinaine vabariiklasest Maxine Waters alustas kuulamist avaldusega, tuues välja, et GameStopi episood on pannud Wall Streeti firmade institutsionaalsed praktikad, samuti võimalikud huvide konfliktid, rambivalgusesse. 

«Paljud ameeriklased tunnevad, et süsteem on nende vastu kallutatud ja hoolimata kõigest, Wall Street võidab alati.» Komitee kõrge vabariiklane Patrick McHenry ütles, et intsidenti ei tohiks kasutada ära turgudele uute regulatsioonide kehtestamiseks. 

Teiste seas osaleb kuulamisel ka jaeinvesteeringute rakenduse Robinhood tegevjuht Vlad Tenev. Oma avalduses kaitses Tenev Robinhoodi süüdistuste eest, mille järgi rakenduse seatud piirangud andsid eelise suurtele institutsionaalsetele klientidele. «Mistahes süüdistused, et Robinhood tegutses riskifondide või muude erihuvide kaitseks klientide arvelt on täiesti vale, turgu moonutav retoorika,» ütles ta.

Tenevi sõnul olid Robinhoodiga kauplemisele pandud piirangud mõeldud vaid regulaatorite kapitalinõuete täitmiseks. Lisaks vabandas ettevõtte tegevjuht Robinhoodi kasutajate ees piirangutega seotud sündmuste tõttu. 

Lisaks esineb kuulamisel finantsanalüütik ja investor Keith Gill, kes teenis GameStopi aktsiatega kauplemisel korraliku kasumi ja reklaamis GameStopi aktsiaid Redditis ja YouTube'is. 

Seadusandjad üritavad selgitada välja, kas GameStopiga kauplemisel esines manipulatsiooni või muid konflikte, mis seadsid väikeinvestorid halvemasse seisu. 

Samuti esineb kuulamisel ühe suurima riskifondi Citadel tegevjuht Ken Griffin, kes on teada vabariiklaste suure doonorina. Griffin ütles komiteele, et Citadelil, kes on Robinhoodi oluline klient, polnud mingit rolli kauplemispiirangute seadmisel. 

Riskifondid müüvad sageli aktsiaid lühikeseks, panustades nende tõenäolisele langusele. Osturalliga aeti aga hind ülesse, et suurtele institutsioonilistele investoritele sihilikult raskusi tekitada ja juhtida tähelepanu nende kahtlasele tegevusele.

Tagasi üles