FOTOD Soomlased ehitavad järvel maailma suurimat jääkarusselli (1)

Copy

Soome külma ilma entusiastide meeskond tegeles terve viimase nädala maailma suurima jääkarusselli ehitamisega külmunud järvejääl.

Enam kui 300 meetri laiune pöörlev jääring moodustati Soome lääneosas Lappajärvil ning seda võimestab paadimootor.

«Kui see pole täpselt ringikujuline, siis ta ei pöörle, sellepärast on ta väga täpselt mõõdetud,» ütles vabatahtlik Thor-Fredric Karlsson AFP-le.

Projekti mõtles välja leiutaja Janne Käpylehto, kes loodab ettevõtmise esmaspäeval lõpule viia.

Käpylehto postitas esimese enda loodud jääkarusselli video 2017. aastal veebi ja sellest ajast on võisteldud Guinnessi rekordi pärast «maailma suurima jääkarusselli» kategoorias.

Õnnestumise korral saab Käpylehto enda nimele viienda rekordi, ületades Minnesota meeskonna USA-s, kes hoiab praegust rekordit 225-meetrise taiesega.

«See on päris hullumeelne,» tunnistas soomlane AFP-le, märkides, et 900-meetrise perimeetriga ringi väljalõikamiseks on vaja hulk inimesi ja jääsaage, lisaks veel kaks selle jaoks ehitatud masinat, mida asjaosalised kutsuvad «orkaaniks» või «punaseks kuradiks».

Taastuvenergia spetsialist Käpylehto ütles, et ta on ehitanud üle 60 karusselli ning ta viimaste leiutiste hulka kuulub päikeseenergiaga köetav ujuvsaun, millega ta 2018. aastal sõitis üle Soome lahe Helsingist Tallinna.

Märksõnad

Tagasi üles