E, 2.10.2023

USA nõudis Hongkongi aktivistide viivitamatut vabastamist

Facebook
Comments
Hongkongi politseinikud demokraatiaaktiviste kohtusse vedavaid väikebusse turvamas.
Hongkongi politseinikud demokraatiaaktiviste kohtusse vedavaid väikebusse turvamas. Foto: TYRONE SIU/REUTERS

USA välisminister Antony Blinken nõudis pühapäeval Hongkongi teisitimõtlejate ja aktivistide viivitamatut vabastamist.

«Mõistame hukka demokraatiaaktivistide kinnipidamise ja neile esitatud süüdistused Hongkongi valimistel ning nõuame nende viivitamatut vabastamist,» ütles Blinken.

«Poliitikas osalemine ja sõnavabadus ei tohiks olla kuriteod. USA seisab kindlalt Hongkongi elanike toetuseks,» lisas välisminister.

Hongkongi politsei alustas pühapäeval tuntud teisitimõtlejatele julgeolekukuritegude süüdistuste esitamist, kasutades Pekingi kehtestatud seadust, mille eesmärk on piirkonna demokraatialiikumisele lõpp teha.

Jaanuaris peeti mitme haarangu tulemusena kinni 55 Hongkongi tuntumat demokraatia eest võitlejat.

Pühapäeval teatas politsei, et 47-le neist on esitatud süüdistus õõnestamisvandenõus ja neil tuleb esmaspäeval kohtusse ilmuda. Õõnestamisvandenõu on üks uues seaduses sätestatud riikliku julgeoleku kuritegudest.

Peking püüab poolautonoomse Hongkongi demokraatiaiha välja juurida alates 2019. aastast, kui rahvahulgad tulid tänavatele vabadusi nõudma.

Eelmise aasta juulis vastu võetud julgeolekuseadus kriminaliseerib kõik teod, milles võib näha õõnestamist, lahkulöömisele õhutamist, terrorismi või kokkumängu välisjõududega.

Süüdistuse saanud inimesi ei lasta harilikult kohtuni kautsjoni vastu vabaks ja süüdimõistmise korral ähvardab neid eluaegne vangistus.

Süüdistatavate hulgas on demokraatia eest peetava võitluse veterane nagu parlamendiliikmed James To ja Claudia Mo, aga ka teadlasi, advokaate, sotsiaaltöötajaid ja rohkesti noori.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles