Suurbritannia teatas aastakümnete suurimast asüülireeglite reformist

Copy
La Manche'i väinas päästetud ja Inglismaale Doverisse jõudnud migrandid. Foto on illustratiivne.
La Manche'i väinas päästetud ja Inglismaale Doverisse jõudnud migrandid. Foto on illustratiivne. Foto: PA / Scanpix

Briti valitsus teatas kolmapäeval plaanist viia läbi aastakümnete suurim asüülireeglite reform, sest olemasolev süsteem on ülekoormatud.

Siseminister Priti Patel ütles, et «Uus immigratsiooniplaan» võtab aluseks tegeliku varjupaigavajaduse, mitte suutlikkuse inimkaubitsejatele maksta.

Kolmapäeval parlamenti jõudev plaan keskendub ehtsatele asüülitaotlejatele, rõhutas Patel. Illegaalset sisenemist püütakse takistada ja reegleid muudetakse nii, et oleks lihtsam välja saata neid, kel ei ole õigust riigis viibida, seletas ta.

«Meil on mitu varianti, kuidas kogu varjupaigasüsteemi reformida, ja eeskätt nende inimeste huvides, kes põgenevad tagakiusamise eest kohutavatest maailma piirkondadest,» ütles minister BBCle.

Eesmärk on inimkaubitsemisele lõpp teha ning panna paika kindlad ja seaduslikud reeglid, mis aitaksid ehtsatel varjupaigataotlejatel mitte ainult tagakiusamise eest põgeneda, vaid ka Ühendkuningriiki elama asuda, rääkis Patel.

«Olemasolev süsteem on ülekoormatud,» märkis ta.

Immigratsioonireeglite karmistamine ja piiride kindlustamine oli üks tähtsamaid lubadusi, millega Patel ja peaminister Boris Johnson püüdsid veenda britte 2016. aastal Euroopa Liidust lahkumise poolt hääletama.

Johnson kiitis nüüd asüülireeglite reformi plaani, mis tema sõnul on positiivne samm illegaalse sisenemise takistamiseks, inimkaubitsejate karistamiseks ja tegelike varjupaigavajajate kaitsmiseks.

Plaanis on ettepanek seada asüülitaotluse protsess sõltuvusse sellest, kas inimene on sisenenud Suurbritanniasse seaduslikult või ebaseaduslikult.

«Kui näiteks ebaseaduslikud saabujad on rännanud siiajõudmiseks läbi Prantsusmaa nagu 60 protsendil juhtudest, ei pääse nad kohe asüülisüsteemi, nagu praegu juhtub,» ütles Patel.

Briti Punase Risti esimees Mike Adamson ütles, et valitsuse plaan on ebainimlik.

«Me ei tohi otsustada kellegi asüülikõlblikkuse kohta selle põhjal, kuidas ta siia jõudis.»

Adamsoni sõnul loob plaan ebaõiglase kaheastmelise süsteemi, kus asüülitatolejaid käsitletakse üksnes riiki sisenemise viisi, mitte selle põhjal, kuivõrd nad kaitset vajavad.

Tagasi üles