N, 1.12.2022

Uiguuride ekspert: Xinjiang võib kujuneda Hiinale pikemaajaliseks probleemiks

Margus Parts
, toimetaja
Uiguuride ekspert: Xinjiang võib kujuneda Hiinale pikemaajaliseks probleemiks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Laps uiguuride represseerimise vastasel meeleavaldusel Istanbulis, kus elab suur uiguuridiasporaa. 
Laps uiguuride represseerimise vastasel meeleavaldusel Istanbulis, kus elab suur uiguuridiasporaa. Foto: Emrah Gurel/AP/Scanpix

Hiinas Xinjiangi piirkonnas toimuvat islamiusuliste uiguuride genotsiidi nimetatakse Pekingis terrorismivastaseks sõjaks ja nagu sõjaseisukorrale kohane, ei kehti seal tavareeglid ning julgeolekuaparaadi käsutuses on piiramatud vahendid.

Pidev järelevalve, teadmata kadunud pereliikmed ja sunniviisiline kultuuriline ümberõpe on osa Xinjiangi uiguuride argipäevast, mis kulgeb ümberõppelaagrites või mööda kontrollpunkte ettemääratud rajal liikudes.

Kui Hiina poliitika osutub edukaks, ei pruugi 20 aasta pärast uiguuri kultuurist enam kuigi palju alles olla. Ajalugu aga näitab, et rahvaste täielik koloniseerimine ei ole niisama lihtne ning kohalike trotsi, avaliku meelsuse muutumise ja lääneriikide surve tõttu võib Xinjiang kujuneda Pekingile ootamatult pikaajaliseks probleemiks, rääkis Colorado ülikooli Aasia uuringute teadur Darren Byler Postimehele.

Hinnangud nn ümberõppelaagritesse paigutatud uiguuride arvu kohta on väga erinevad, varieerudes 500 000 inimesest mitme miljonini. Milline on kõige tõenäolisem arv ja kuidas seda määrata?

Alates 2017. aastast on paigutatud nendesse laagritesse üle miljoni uiguuri ja teiste islamiusuliste rahvaste esindaja. Praeguseks on mõned inimesed n-ö laagrid lõpetanud, mõned laagrid on maha jäetud, teised on muutunud ametlikult vanglateks. See tähendab, et väga keeruline on saada täpseid andmeid. Riik ei ole neid kunagi avaldanud.

Küll aga teame, et on vähemalt 350 000 inimest, kes olid valitsuse statistika kohaselt 2017. ja 2018. aastal ametlikult vangistatud. Paistab, et laagritesse paigutatud inimeste arv on umbes 10–15 protsenti uiguuride ja kasahhide täisealisest elanikkonnast. See annab kokku umbes miljon inimest. Aga täpsemalt ei ole meil võimalik seda hinnata, kuni valitsus ametlikke andmeid ei väljasta.

Märksõnad
Tagasi üles