:format(webp)/nginx/o/2021/05/04/13760606t1h5053.jpg)
Ajal, mil kohvikud, baarid ja muuseumid on koroonaviirusega võitlemiseks suletud, on pariislased avastanud midagi, mida turistid teadsid juba ammu – avaliku tualeti leidmine Prantsusmaa pealinnas nõuab üksjagu leidlikkust ja hulganisti kannatust.
Pikad järjekorrad üksikute avalike käimlate juures muutusid tavapäraseks vaatepildiks pärast seda, kui kevadilmad tõid rohkem inimesi õue, eriti parkidesse ja Seine’i jõe kallastele.
«See on tõeliselt keeruline, eriti tüdrukutele, sest alati on järjekord ja tualette pole eriti,» rääkis kirjastuses assistendina töötav Charlotte Le Merdy, seistes tosina inimesega rivis käimla juures Jumalaema kiriku lähistel.
Mehed tunnevad sageli kiusatust ajada oma häda korda puu taga või mõne vähekäidava seina ääres, mis pole aidanud sugugi leevendada Pariisi probleemi silmariivavalt räpaste tänavatega.
Sniff. #saccageparis #visitparis pic.twitter.com/SiOYgY6TbA
— nageurparis (@nageurparis1) May 3, 2021
Linnapea Anne Hidalgo on juba jäänud kaebuste laviini alla seoses prügi ja räpaga tänavatel. Sotsiaalmeediasse on viimastel nädalatel postitatud sadu võikaid fotosid märksõnaga #saccageParis ehk #lagastaminePariisis.
/nginx/o/2021/05/04/13760616t1h4715.jpg)
«Ma ilmselt ei peaks seda ütlema, aga üritatakse minna kuhugi eraldatud kohta, põõsastesse ehk,» ütles AFP-le Romain Chevreux, parasjagu Eiffeli torni lähistel pealelõunat nautinud ürituste korraldaja. «See on pisut keeruline, eriti kuna paljud tualetid pole töökorras, nii et tehakse, mida vaja.»
Pariisi République’i väljaku lähedal töötanud tänavapuhastaja Luc kinnitas Chevreux’ kirjeldatud pilti: «Mehed kusevad igale poole – seda on näha, et tänavad on räpased, pole mingit hügieeni.»
Jogging du matin, plein de belles surprises #saccageparis pic.twitter.com/LwGERThGMN
— Les Plumes 75 (@LesPlumes75) May 4, 2021
Kõntsakord põrandal
Linnavõimude kinnitusel on Pariisis 435 isepuhastavat tualetti, mille kasutamine vähenes Covid-19 sulgemiste tõttu mulle viiendiku võrra. Lisaks on Prantsusmaa pealinna tänavatel 50 pissuaari, kus mehed saavad püsti seistes asjatoimetusi teha, ning umbes 300 avalikku tualetti parkides ja aedades, paljude neist leitavad veebilehelt toilettespubliques.net.
Suure osa inimeste arvates pole see aga kaugeltki piisav. Lisaks pole avalikud tualetid sageli just kutsuva väljanägemisega.
«Need tualetid on nii räpased, sinna sisse minemine on justkui püüd endal südant pahaks ajada,» lausus rattakuller Bamoye, kellel pole sageli muud valikut, kui neid ikkagi kasutada, nagu ka tema kolleegidel.
Le nouveau charmant modèle de toilette publique de la Mairie de Paris. Installé Place Maubert (Ve) il y a plus d’un an. #saccageparis pic.twitter.com/qahchcvLkG
— TheRobe (@TheRobe10) April 6, 2021
Taksojuht Elie Sabaa on töötanud välja teistsuguse taktika ajaks, kus pole kohvikus võimalik kiireid tualetipause teha. «90 protsendil puhkudest pean minema tagasi koju, sest see on ainus koht, mis on puhas,» rääkis ta. «See raiskab palju aega.»
Leevendus kohvikutest
Korralike avalike tualettide nappus on pariislased innukalt pannud ootama restoranide ja kohvikute uuesti avamist – president Emmanuel Macroni lubaduse kohaselt võivad need väliterrassil inimesi jälle teenindama hakata 19. maist.
«See tekitab probleemi, sest kui juua pargis liiga palju, tekib tahtmine leida tualetti ning seal on kohutav järjekord,» lausus inglise keele õpetaja Paris Zeikos. «Tuleb olla ettevaatlik, kui palju vett juua enne, kui palju vett juua pärast ning samal ajal tuleb pidada silmas ümbrust.»