Hiina kanderaketi tükid langesid India ookeani

Copy
Pikk Marss 5B enne starti.
Pikk Marss 5B enne starti. Foto: Reuters/ScanPix

Maa atmosfääri sisenenud 18-tonnine Hiina kanderaketi segment lagunes ja selle tükid langesid India ookeani, vahendas Hiina riigitelevisioon täna riigi mehitatud kosmosetehnika büroo teadet.

«Jälgimise ja analüüsi põhjal on selgunud, et 9. mail 2021 kell 10.24 sisenes Pikk Marss (Changzheng) 5B Yao-2 viimase astme vrakk atmosfääri piirkonnas 72,47 kraadi idapikkust ja 2,65 kraadi põhjalaiust,» teatas riiklik televisioon CCTV, lisades, et suurem osa sellest lagunes ja hävis sisenemisel.

Raketitükkide kukkumispaik asub Maldiivide lähedal. Hiina kinnitas, et riigi uue kosmosejaama esimese mooduli 29. aprillil orbiidile toimetanud raketi kontrollimatu langemine Maale on seotud väga väikese riskiga.

Ühendriikide kosmoseagentuur NASA ja mõned eksperdid pidasid Hiina käitumist siiski vastutustundetuks.

USA sõjaväeandmeid kasutav jälgimisteenistus Space-Track kinnitas raketitükkide langemist samasse piirkonda.

Kosmoseprügi liikumistrajektoori jälginud teadlased eeldasid, et raketitükid jõuavad Maa atmosfääri pühapäeva hommiku paiku, kuid allakukkumise täpset aega ja kohta polnud võimalik ette näha.

Hiina kosmosejaam on planeeritud Maast umbes 400 kuni 450 kilomeetri kaugusele ning tema elueaks on arvestatud 15 aastat. Välisriikide astronaudid sinna oodatud ei ole.

Tagasi üles