Moskva ei andnud luba NATO transiidile

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Oliver Tiks
Copy
USA väejuhatuse kõrge kindral David Petraeus, kes vastutab ka Iraagi ja Afganistani sõdade käekäigu eest.
USA väejuhatuse kõrge kindral David Petraeus, kes vastutab ka Iraagi ja Afganistani sõdade käekäigu eest. Foto: AFP / Scanpix

Vene Föderatsiooni alaline esindaja Põhja-Atlandi alliansis teatas, et kuuldustel sõjalise transiidi lubamisest läbi Venemaa territooriumi sõjatandrile Afganistanis ei ole tegelikkusega midagi pistmist.


«Meie ei tea mitte midagi sellest, nagu oleks Venemaa andnud oma nõusoleku sõjaliseks transiidiks ameeriklastele või NATO-le tervikuna,» ütles suursaadik Dmitri Rogozin, kui tal paluti kommenteerida Interfaxile meedias eile levinud USA väejuhi kindral David Petraeusi teadet.

«Niisugused üritused leidsid aset, aga neid ei realiseeritud mitte üheski rohkem või vähem formaalses kokkuleppes,» rõhutas Rogozin, kelle sõnul on olemas vaid kokkulepe võimalusest eraldi kirjade alusel mittesõjalise otstarbega veoste kommertstingimustel viimiseks läbi Venemaa rahvusvahelistele vägedele Afganistanis.

«Praktilises plaanis aga transiiti peaaegu ei olegi, sest lõpuni pole lepitud kokku transiidikorras ülejäänud riikidega, eelkõige Kasahstani, Usbekistani, Tadžikistani, Ukraina ja Valgevenega,» ütles diplomaat, kes sidus edu selles vallas otsesõnu augustisõja tõttu katkenud Vene-NATO nõukogu tegevuse taastumisega.

USA keskväejuhatuse ülem kindral David Petraeus, kes vastutab sõjaliste operatsioonide eest Lähis-Idas ja Lõuna-Aasias ütles eile Pakistanis sealsete liidritega kohtudes, et Kesk-Aasia riike ja Venemaad puudutavad kokkulepped täiendavate varustusteede avamiseks Afganistanis võitlevatele vägedele on valmis. Eelnevalt oli ta külastanud Kasahstani, Türkmenistani, Tadžikistani ja Kõrgõzstani.

Tagasi üles