K, 27.09.2023

Soomes avati valimisjaoskonnad kohalikeks valimisteks

Facebook
Comments
Soome kohalikud valimised, valimisjaskond Espoos.
Soome kohalikud valimised, valimisjaskond Espoos. Foto: Mikko Stig / AP / Scanpix

Soomes avati pühapäeva hommikul valimisjaoskonnad kohalikeks valimisteks, üles astub rohkem kui 35 000 kandidaati.

Jaoskondade uksed tehti lahti kell 9.00 ja suletakse kell 20.00. Valijatel soovitatakse jaoskonnas maski kanda.

Kohalikesse omavalitsustesse pürgijate arv on 2017. aasta valimistega võrreldes paari tuhande võrra kasvanud. Eelmiste valimistega võrreldes on aga langenud nii nais- kui noorte kandidaatide arv, selgub Kuntaliitto analüüsist.

Tänavu kandideerib vähem kui 8900 kohale 35 000 inimest.

Kandidaatide arv on kõige rohkem kasvanud Põlissoomlastel, kuid ka rohelised, Koonderakond ja Rootsi Rahvapartei (RKP) on pannud välja rohkem kandidaate kui varasematel aastatel. Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide (SDP) kandidaatide arv on langenud.

Volikogudesse pääsemise võimalused on piirkonniti väga erinevad. Helsingis kandideerib ühele kohale ligi 14 inimest, Turus ja Oulus 10, Jyväskyläs üheksa, Salos ja Hämeenlinnas alla seitsme ja Kajaanis viis.

Mõnes väiksemas vallas ei olegi kandidaate palju rohkem kui volikogudes kohti. Alla kahe kandidaadi kohale on tervelt 29 vallas.

Kandidaatide vanus ulatub 94 aastast 18-ni. Kümnendik kandidaatidest on alla kolmekümneaastased. Volikogudesse pürgijate keskmine vanus on 50 aastat.

Rohelistel on kandidaatide hulgas palju naisi – 60 protsenti, Põlissoomlastel pisut üle viiendiku.

Sel aastal anti eelhääletusel ligi poolteist miljonit häält ehk 33 protsenti. Täpsemad andmed selguvad, kui registreeritud on ka kõik välismaal antud hääled.

2017. aasta kohalikel valimistel osales eelhääletuses 26,6 protsenti valijaist.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles