Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

WHO lubab aidata viit riiki, kes pole vaktsineerimisega veel alustanud

WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus. FOTO: Reuters/ScanPix

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kavatseb aidata neid viit riiki, kes ei ole alustanud veel koroonaviiruse vastase vaktsineerimiskampaaniaga; samal ajal on kogu maailmas on manustatud juba kolm miljardit vaktsiiniannust.

Pookimine pole veel jõudnud Burundisse, Eritreasse, Haitile, Põhja-Koreasse ja Tansaaniasse. Tegemist on ainsate riikidega WHO 194 liikmest, kes ei ole veel algust teinud immuniseerimisprogrammidega võitluses koroonaviiruse vastu.

«WHO toetab jätkuvalt neid riike otsuste tegemisel COVID-19 vaktsiinide kasutuselevõtu kohta,» ütles organisatsiooni kõneisik teisipäeval AFP-le.

WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus oli varem avaldanud soovi, et kõik riigid hakkaksid 2021. aasta esimesel sajal päeval vaktsineerima oma tervishoiutöötajaid ning kõige tundlikumaid COVID-19 haiguse suhtes 2021. aasta esimesel sajal päeval. See tärmin möödus aprillis.

Rikkad riigid on haaranud endale lõviosa tootmisliinidelt tulevad vaktsiinipartiidest, jättes mõned riigid ootama isegi esimeste annuste manustamist.

«Oleme silmitsi kahekiiruselise pandeemiaga, mida toidab ebavõrdsus,» ütles Tedros teisipäeval.

Rahvusvaheline vaktsiinijaotusskeem Covax, mille eesmärk on tagada vaesematele riikidele juurdepääs vaktsiinidele, on seni eraldanud 89 miljonit doosi 133 osalevale territooriumile.

Kuid skeemi kaasjuhi WHO andmeil on varustuskraanid sel kuul kokku kuivanud. «Maailm on läbi kukkumas,» hoiatas Tedros.

Tagasi üles
Back