Tööstusriikide ühenduse G20 rahandusministrid avaldasid laupäeval Veneetsias toetust globaalsele maksureformile, millega tahetakse seada ettevõtte tulumaksu miinimumiks 15 protsenti ja tagada hargmaiste firmade õiglasem maksustamine.
G20 rahandusministrid avaldasid maksureformile toetust (3)
Rahvusvahelise maksureformi raamistikus leppisid sel kuul kokku 131 riiki, kuid maailma 19 suurima majanduse ja Euroopa Liidu toetus aitab tagada, et see lõpuks ka jõustub.
«Pärast aastaid kestnud läbirääkimisi ja mullu tehtud edusammude jätkamist, oleme me saavutanud ajaloolise leppe stabiilsema ja õiglasema rahvusvahelise maksukorra jaoks,» öeldi kohtumise kommünikees.
Lõppavalduses avaldati toetust reformiplaanile mõlemale osale: ettevõtte tulumaksu miinimumile ja kasumi maksustamisele riikides, kus see teenitud on.
Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire kiitis lepet ja ütles, et see on kord sajandis esinev võimalus.
«Tagasipöördumise võimalust ei ole. Me teeme lõpu eelarvelisele võidujooksule põhjani ja digihiiud hakkavad nüüd maksma oma õiglase osa makse,» ütles ta.
Ühenduse otsust kiitis ka USA rahandusminister Janet Yellen, kes kutsus reformi nüüd kiirelt ellu viima.
«Maailm on valmis lõpetama ettevõtte tulumaksu alase võidujooksu põhjani ja on laialdane konsensus, kuidas seda saavutada – läbi vähemalt 15-protsendise globaalse alammäära,» lausus ta. «Maailm peab nüüd selle elluviimiseks kiirelt tegutsema.»
Reformi eesmärk on lõpetada konkurents võimalikult madala tulumaksu määra nimel investeeringute ligimeelitamiseks, mis on viinud olukorrani, kus hiidfirmade maksukoormus on naeruväärselt väike.
Lõplikku kokkulepet pole oodata enne G20 juhtide oktoobrikuist kogunemist Roomas.
15-protsendise alammäära kehtestamises lepiti 1. juulil kokku Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) raames.
Riigid nagu USA, Saksamaa ja Prantsusmaa on nõudnud kõrgemat maksumäära.
Mõned riigid on sellele aga vastu, näiteks Iirimaa, kes meelitas Apple'i ja Google'i Dublinisse madalate maksudega.
G20 ministrite kohtumise lõppavalduses kutsuti läbirääkimistega ühinema kõiki riike, kes rahvusvahelise leppega veel liitunud ei ole.
Tulumaksu alammäär avaldab mõju kuni 10 000 suurfirmale, kelle aastatulu on üle 750 miljoni euro. OECD hinnangul suurendaks see riikide maksutulu 125 miljardi euro võrra aastas.
Reformi teine sammas annab riikidele maksu näol osa tuludest, mida maailma sadakond suurimat ettevõtet nende territooriumil teenivad. Praegu võtavad need firmad oma kasumit üldiselt arvele ülimadala maksumääraga riikides.