Kuubale saabuvad reisijad võivad endaga kaasa tuua toitu, ravimeid ja muid esmatarbekaupu ilma tollimaksu tasumata, otsustas valitsus kolmapäeval, tulles vastu riigis puhkenud enneolematutele tänavaprotestidele.
Kuuba lubab aasta lõpuni tollivabalt toitu sisse tuua
Peaminister Manuel Marrero ütles telepöördumises, et nendele sissetoodavatele kaupadele ei seata piiranguid kuni aasta lõpuni. Seejärel on valitsusel kavas olukorda uuesti hinnata.
Kuubal tulid erinevates linnades pühapäeval tänavatele tuhanded inimesed, keda on meeleheitele viinud majandusraskused, eriti toidu- ja elektripuudus.
Üks protestijate peamisi nõudeid oli see, et riiki tulijatel oleks võimalik tuua tollivabalt sisse toitu, ravimeid ja isikliku hügieeni tarbeid.
Rahutustes sai üks inimene surma ning vahistati üle saja, nende seas sõltumatuid ajakirjanikke ja opositsiooniaktiviste.
Koos Marreroga telepöördumisel osalenud president Miguel Diaz-Canel kordas oma süüdistusi USA-le, kes tema meelest on meeleavalduste taga.
Oma kõnes kasutas president siiski senisest rahulikumaid noote, öeldes, et rahutustest tuleb õppida ning probleeme analüüsida. «Võib-olla on vaja vabandada kellegi ees, keda neid sündmusi saatva segaduse juures ekslikult väärkoheldi,» ütles ta, kutsudes kuubalasi üles rahule, harmooniale ja lugupidamisele.
Kuuba seaduste järgi tohib riiki maksuvabalt sisse tuua kuni kümme kilo meditsiinitarvikuid. Samuti kehtivad piirangud toidukaupage ja isikliku hügieeni vahendite jaoks.
Mattero kinnitas telepöördumises, et alates esmaspäevast need piirangud enam ei kehti. «See on meede, mis on jõus 31. detsembrini. Seejärel hindame olukorda,» rääkis ta.
Seni on Kuuba juhid süüdistanud kriisis USA majandussurvet ning juba 1962. aastal kehtestatud sanktsioone. Turismisektori kokkuvarisemine koroonaviiruse pandeemia tagajärjel viis Kuuba majanduse 2020. aastal 11-protsendilisse langusesse.
Kuuba välisminister Bruno Rodríguez ütles teisipäeval, et Ühendriigid õhutasid sotsiaalseid rahutusi Twitteri kaudu, kasutades hashtagi #SOSCuba.