:format(webp)/nginx/o/2021/07/20/13929968t1hb8e1.jpg)
Tokyo olümpiamängud saavad olema tavapärasest erinevad, sest pandeemia tõttu on keelatud nii suurejoonelised pidustused kui ka õnnitluskallid.
Kui Rio, Londoni ja Pekingi olümpiamängud pakkusid avatseremoonial jahmatamapanevat vaatepilti suurejooneliste eriefektide, põhjaliku koreograafia ja tuhandete esinejatega, siis koroona-aja avalöök on lihtsam ja vaoshoitum.
23. juuli avatseremoonia tuleb võrdlemisi tagasihoidlik, et vähendada nakkuste riski ja olla kooskõlas valitseva olukorraga, märkisid korraldajad.
Olümpiaametnikud teatasid jaanuaris, et ava- ja lõputseremoonial osaleb ka vähem sportlasi. Võimalik, et olümpiamängude avamisest võtab osa vaid 6000 sportlast kõigist 11 000 riiki saabunust.
Lisaks on Tokyo tseremooniatel ilmselt tumedam alatoon, sest korraldajad soovivad austada miljoneid koroonaohvreid, samuti ka 2011. aasta hiidlaines ja tuumakatastroofis hukkunuid ja kannatanuid.
Vähem vahetuid hetki
Poodiumile tõusnud sportlased peavad sel korral ise endale medalid kaela riputama ega tohi aurahale suud anda, sest peavad ka poodiumil maski kandma.
See muudab vahetud hetked, näiteks kui rattur Bradley Wiggins tegi Briti hümni ajal Rios jaburat nägu, vähem tõenäoliseks.
Samuti on keeruline korrata teisi toredaid fotovõimalusi, sest atleedid peavad üksteisest kahe meetri pikkust vahemaad hoidma.
/nginx/o/2021/07/20/13929962t1hbc57.jpg)
Rios said tuntuks näiteks fotod USA 1,37 meetri pikkusest võimlejast Ragan Smithist, kes seisis korvpallur DeAndrew Jordani kõrval, kellel pikkust 2,11 meetrit. Samuti tekitas elevust selfi Põhja- ja Lõuna-Korea sportlaste vahel.
Kuid viimane oleks isegi ilma sotsiaalse distantseerumiseta võimatu, sest Põhja-Korea ei osale viiruse tõttu Tokyo mängudel.
Jaapan lootis näha sel suvel suuri rahvahulkasid riiki külastamas, mis aitaks uuesti järjele hotellid, reisikorraldajad ja Tokyo kuulsad kassikohvikud. Selle asemel tuli mitu kuud tagasi teade, et väliskülaliste osalemine on olümpiamängudel keelatud ja pea kõik spordisündmused leiavad aset suletud uste taga.
/nginx/o/2021/07/20/13929959t1h74e8.jpg)
Isegi delegatsioonide koosseisu olümpia ja paraolümpia ajaks on vähendatud drastiliselt, mis tähendab et ligi 200 000 sportlase, treeneri, abilise, ametniku, meediatöötaja ja olümpiakomitee liikme asemel pääseb Jaapanisse nüüd umbes 68 500 osalejat.
Osalejad peavad püsima oma majutusasutustes, keelatud on vaatamisväärsustega tutvumine ning sportlased peavad lahkuma olümpiakülast 48 tunni jooksul pärast võistlemise lõpetamist.
Ei mingit hõiskamist
Rio olümpial hakkas staadionil kaikuma laul, kui Fidži ragbimeeskond võitis riigi ajaloo esimese kuldmedali.
Sel suvel on keelatud laulmine ühes karjumise ja hõiskamisega. Selle asemel julgustatakse osalejaid plaksutama või leidma muid moodusi kaasaelamiseks, mis ei hõlma süljepiiskade levitamist.
Tagasi tõmmatakse ka tulevärgi, plakatite, maskottide ja muude uhkete aksessuaaridega, et vähendada kulusid, mis on olümpiamängude edasilükkamisega niigi korralikult paisunud.
/nginx/o/2021/07/20/13929960t1h3392.jpg)
Sportlased aga peavad läbima igapäevaseid viiruseteste ja hoidma füüsilist kontakti teistega minimaalsena.
Saab näha, kas see kustutab ka olümpiakülas lahvatavaid kirgi, mida aeg-ajalt ikka ette tuleb. Korraldajad plaanivad endiselt jagada laiali 160 000 kondoomi, kuid sportlased ei saa neid kätte enne, kui lahkuvad. Nimelt soovitatakse neil kaitsevahendeid kodumaal kasutada.
Soovitatud ei ole ka kallistamine, käesurumine või plaksu löömine. Muidugi vähendab see vastuoluliste juhtumite võimalust, näiteks kui Egiptuse judoka Islam El Shehabu keeldus Rios kaotuse järel Iisraeli võistleja Os Sassoni kätt surumast.
Selle peale vilistas rahvas El Shehaby välja, kuid sedagi ei ole lubatud sel korral teha.
Tokyos ootab viirusereeglite vastu eksinud sportlasi, meediatöötajaid ja ametnikke diskvalifitseerimine või isegi Jaapanist väljasaatmine.