E, 4.12.2023

Läti valitsus kuulutas Valgevene piiril välja eriolukorra

BNS
Facebook
Comments 25
Leedu sõjaväelane Druskininkai lähedal piiri tugevadamas. Foto on illustratiivne
Leedu sõjaväelane Druskininkai lähedal piiri tugevadamas. Foto on illustratiivne Foto: Jānis Laizāns

Läti valitsus kuulutas teisipäeval Valgevene piiril välja eriolukorra ning andis piirivalvele õiguse kasutada jõudu, et saata seadusvastased migrandid otsekohe tagasi riiki, kust nad tulid.

Arvestades Läti-Valgevene piiri rikkumiste plahvatuslikku kasvu, kuulutatakse 11. augustist kuni 10. novembrini Ludzas, Aukštaitijas, Daugavpilsis ja Krāslavas eriolukord.

Valitsuse otsusel lähevad piirivalvele migrante tõrjuma appi relvajõud ja politsei.

Piiril lubatud heidutus, jõud ja erivahendid

Valitsuse otsus näeb ette, et piirivalve, relvajõud ja politsei peavad kasutama ettenähtud protseduure ja vahendeid, et heidutada isikuid Läti-Valgevene piiri ületamast.

Kui piirivalve tuvastab piiri seadusvastase ületamise, on tal õigus saata rikkuja otsekohe lähteriiki tagasi. Selleks võib kasutada jõudu ja erivahendeid.

Valitsus otsustas ka, et avaldusi pagulase või alternatiivse staatuse saamiseks eriolukorra ala piirivalvekordonites ja muudes asutustes vastu ei võeta.

Relvajõududele anti ülesanne tagada koostöös piirivalve ning kodakondsus- ja rändeametiga migrantide ning pagulase või alternatiivse staatuse saamise avalduse esitanud isikute majutamisvõimalused.

Ministrid andsid ühtlasi piirivalvele ja kodakondsus- ja rändeametile voli kasutada seaduseerandit riigihangete korraldamisel varjupaika paluvate Valgevene immigrantide majutamiseks, toitmiseks ja esmatarbekaupadega varustamiseks.

Meetmeid rahastatakse riigieelarvest, mis on asutustele nendeks eesmärkideks juba eraldatud, samuti ettenägematute kulude realt.

Läti valitsus võib vajadusel paluda abi Euroopa Liidu, NATO ja teiste rahvusvahelise koostöö organisatsioonide kodanikukaitse mehhanismi kaudu.

Ööpäevaga saabus 200 migranti

Läti-Valgevene piiril peeti öösel kinni 65 migranti, ööpäevaga 200, ütles teleusutluses piirivalveülem kindral Guntis Pujats.

Ta märkis taas, et suureneva rändevoo ja Covid-19 epideemia ohuga on Läti piirivalve oma migrantide laialipaigutamise võimalused ammendanud, seetõttu tuleb püstitada telklinnakud. Algul rajatakse need piiritaristu lähedale, seejärel, kui valitsus on otsustanud kaasata kriisi lahendamiseks omavalitsused ja relvajõud, võib piiririkkujate majutamiseks kasutada muid struktuure, ütles Pujats.

Kindrali sõnul tuleb migrante suurte rühmadena, 30 ja rohkemgi inimest, mis osutab selle protsessi korraldatusele. Paljud neist ei mõista isegi, et sattusid Lätti ja peavad seda Saksamaaks. Piiririkkujate seas on arvukalt lastega noori mehi ja naisi.

Kokku on tänavu Läti-Valgevene piiri ebaseadusliku ületamise katse eest kinni peetud 283 inimest, peamiselt Iraagi kodanikud.

Facebook
Comments 25

Märksõnad

Tagasi üles