Briti valitsust tabas pühapäeval kriitikatorm seoses rutaka lahkumisega Afganistanist, kuhu jäi maha sadu ümberasumiseks kvalifitseerunud inimesi.
Briti valitsust sarjatakse rutaka lahkumise eest Afganistanist
Suurbritannia tõi viimase kahe nädalaga Afganistanist ära üle 15 000 inimese, peaminister Boris Johnson kiitis missiooni «enneolematuna kogu meie elu jooksul». Pühapäeval jõudsid evakueerimist läbi viinud Briti väed tagasi Brize Nortoni lennuväebaasi Lõuna-Inglismaal.
Johnson tunnustas evakueerimist «ülirasketes tingimustes» ning rõhutas, et aastakümneid kestnud missioon Afganistanis ei olnud asjatu. Ent praegused ja endised ametiisikud taunisid valitsuse tegematajätmisi ning väitsid, et päästa olnuks võimalik hoopis rohkem afgaane.
Vasakpoolne The Observer viitas vilepuhujale, kelle sõnul välisministeerium jättis evakueerimisperioodil avamata tuhandeid parlamendisaadikute ja heategevusorganisatsioonide e-kirju Talibani võimuhaaramise järel ohtu sattunud afgaanide kohta. Briti välisminister Dominic Raab pälvis juba varem ohtralt kriitikat, kuna ei katkestanud Talibani võimuhaaramise järel otsekohe oma rannapuhkust.
The Observeri teatel on tõendeid, et välisministeeriumi poolt spetsiaalselt hädasolevate afgaanide kohta info edastamiseks loodud meilikonttol oli eelmisel nädalal pidevalt umbes 5000 avamata e-kirja, teiste seas ministeeriumidelt ja opositsioonilise Tööpartei juhilt Keir Starmerilt.
«Nad ei saanudki teada, kui palju inimesi maha jäeti, sest nad isegi ei lugenud neid kirju,» ütles vilepuhuja. Välisministeerium vastas, et kriisirühm tegeles saabuvate e-kirjade ja telefonikõnedega «ööpäevaringselt».