R, 27.01.2023

Poola kuulutab rändeolukorra tõttu välja eriolukorra

Poola kuulutab rändeolukorra tõttu välja eriolukorra
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Terespoli piiripunkt Poola-Valgevene piiril. Foto on illustratiivne.
Terespoli piiripunkt Poola-Valgevene piiril. Foto on illustratiivne. Foto: Caro / Bastian / Scanpix

Poola kuulutab täna välja eriolukorra Valgevene piiril rändevoo tõttu, mille eest Varssavi peab vastutavaks Valgevene režiimi.

Valitsus kiitis meetme heaks ning selle peaks lähitundidel allkirjastama ka president Andrzej Duda.

Eriolukord kehtiks 30 päeva ja sisaldaks keeldu meeleavaldustele piirialal. Samuti peab kõigil piirialal viibivatel inimestel olema kaasas dokumendid.

«Olukord Valgevene piiril on pidev kriis,» ütles peaminister Mateusz Morawiecki.

«Seetõttu oleme otsustanud esitada antud lahenduse presidendile,» ütles ta.

Tuhanded migrandid on ületanud Valgevene piiri viimastel kuudel Leetu, Lätti ja Poolasse. Euroopa Liidu arvates organiseerib migrantide suundumist Euroopa Liitu Valgevene Aleksandr Lukašenko režiim. Seda peetakse Minski kättemaksuks EL-i sanktsioonide eest.

Poola nimetas Valgevene samme hübriidrünnakuks terve Euroopa Liidu vastu ja on saatnud 2000 sõdurit piirivalvuritele appi. Samuti alustati okastraataia ehitamist piirile.

Umbes 30 migranti, kes on tõenäoliselt pärit Afganistanist, on olnud lõksus Poola-Valgevene piirialal enam kui kolm nädalat. Poola valitsus ei ole neid riiki lubanud, et nad saaksid asüüli taotleda, kuid seda lähenemist on kritiseerinud nii Poola liberaalne opositsioon, valitsusvälised organisatsioonid kui ka katoliku kirik.

Märksõnad
Tagasi üles