T, 31.01.2023

Suri kreeka helilooja Míkis Theodorákis

Suri kreeka helilooja Míkis Theodorákis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Míkis Theodorákis Berliinis 1997. aasta mais.
Míkis Theodorákis Berliinis 1997. aasta mais. Foto: Peter Homann/www.imago-images.de/Scanpix

Suri kreeka helilooja Míkis Theodorákis, kes vallutas maailma 1964. aastal muusikaga filmile «Kreeklane Zorbas», kuid on loonud veel üle 1000 teose väga erinevates žanrides, ütles neljapäeval haiglaallikas.

Arvukate sümfooniliste ja kammermuusikateoste, kantaatide, oratooriumide, ballettide ja ooperite, filmi- ja teatrimuusikaga sügava jälje jätnud helilooja suri 96-aastaselt.

Theodorákis sündis 29. juulil 1925 Chiose saarel, kus legendi järgi olevat sündinud ka Homeros.

Ta astus 17-aastaselt vastupanuvõitlejate ridadesse, võideldes Saksa ja Itaalia okupatsiooni vastu. Kreeka vabastamisele 1944. aastal järgnes kodusõda.

Pärast Pariisi konservatooriumi lõpetamist 1964. aastal valiti Theodorákis parlamenti.

Samal aastal lõi ta muusika filmile «Kreeklane Zorbas», kus peategelast kehastanud Anthony Quinn tantsis menukaks saanud rahvatantsu sirtakit.

Vasakpoolsete vaadetega helilooja astus vastu 1960. aastate lõpus ja 70. alguses Kreekat valitsenud sõjaväehuntale, ta mõisteti koduaresti ja tema muusika esitamine keelati.

1970. aasta kevadel ta vabastati, kuna põdes tuberkuloosi, mille järel sõitis ta Pariisi ravile ja jäi sinna pagulusse.

1981. aastatel valiti ta kommunistide nimekirjas taas parlamenti ja oli hiljem ka minister. 1990. aastal vahetas Theodorákis leeri ja ühines konservatiivse Uue Demokraatia valitsusega. 1992. aastal taandus ta poliitikast.

Huvi Kreeka poliitika vastu säilis heliloojas kõrge eani, kuid avalikust elust tõmbus ta tagasi.

Theodorákis lõi muusikat ooperitest koori- ja poplauludeni. Ta komponeeris teoseid mitme tuntud kreeka luuletaja, teiste seas Nobeli kirjandusauhinna laureaadi Odisseas Elitise tekstidele. Kuulus on ka tema muusika filmidele «Z» ja «Serpico».

Märksõnad
Tagasi üles