/nginx/o/2021/09/14/14068743t1h3119.jpg)
Viis meest mõisteti täna aastateks vangi traagiliselt lõppenud pruudiröövi korraldamise eest. Röövi tagajärjel kaotas oma elu 27-aastane Aizada Kanatbekova ning tema surm tõi riigis kaasa suure protestilaine.
Politsei teatas Kanatbekova surnukeha leidmisest Biškeki lähedal 7. aprillil. Kaks päeva varem näitas sotsiaalmeedias levinud turvakaamera salvestus, kuidas kolm meest sundisid teda autosse minema.
Riigi politseid kritiseeriti toona aeglase reageerimise tõttu. Kuigi inimrööv jäi videokaamerate ette koos auto numbrimärgiga, ei vaevunud politsei juhtumit tõsiselt võtma, ütles kannatanu perekond.
Perekonna advokaadi Nurbek Toktakunovi sõnul mõisteti kolm meest seitsmeks aastaks vangi ning ülejäänud kaks said kuue ja poole aastase vanglakaristuse. Lisaks peavad mehed maksma kannatanu perekonnale 100 000 sommi ehk ligi 1000 eurot.
Perekonna sõnul oli politsei suhtumine pruudiröövi ebapädev. «Politsei võltsis dokumente, et oma saamatust varjata,» vahendas Toktakunovi sõnu Raadio Vaba Euroopa.
Toonase meeleavalduse üks korraldajatest, ajakirjanik Mahinur Nijazova ütles, et mõrvajuhtumi uurimine näitab, et politsei ei pea oluliseks naiste kaitsmist vägivalla eest.
Pärast tragöödia avalikkuse ette tulemist lasti lahti üle neljakümne politseiniku, kelle hulgas oli ka Biškeki linna politseijuht.
Koos Kanatbekovaga leiti aprillis ka ta röövija ja oletatava mõrvari Zamirbek Tengizbaevi surnukeha, kes läheb postuumselt kohtu alla naise tapmise, vägistamise ja röövimise eest. Politsei teatel tappis mees end pärast naise kägistamist T-särgiga.
President Sadõr Džaparov nimetas toona Facebookis Kanatbekova surma tragöödiaks, mis ei ole valus üksnes tema perekonnale, vaid kogu riigile. Ta rõhutas, et see peab jääma ajaloo viimaseks pruudirööviks.
Pruudirööv on Kõrgõzstanis ammune tava, mis ei lakanud ka Nõukogude ajal. Pärast iseseisvumist 1991. aastal muutus noorte naiste röövimine krooniliseks. Juhtumid jõudsid kohtusse harva, sest naised ei julgenud vägivalla ja stigmatiseerimise hirmus kaebust esitada.
Ühiskonnas on levinud uskumus, et hetkest, mil naine astub röövija koju, kaotab ta oma puhtuse ja süütuse. Seetõttu nõustuvad paljud naised sunnitud abieluga, et mitte häbisse jääda.
Tihti vägistatakse naine, et häbi sunniks teda mehega kokku jääma.
Keskmiselt on pruudiröövi ohver 19-aastane. Üks tüdruk kümnest abiellub riigis juba enne 18. eluaastat.
Eelmine kord tõi surmaga lõppenud pruudirööv kirgiisid tänavatele 2018. aastal. Siis tapeti 20-aastane meditsiinitudeng politseijaoskonnas, kus teda peeti kinni koos röövijaga, kelle kohta ta valmistus avaldust tegema.
Biškeki ÜRO naiste õiguste büroo andmetel sõlmitakse 6,5 miljoni elanikuga Kõrgõzstanis iga viies abielu pruudiröövi tulemusena.