Skip to footer
Saada vihje

Maooride partei tahab Uus-Meremaa nime ära muuta

Maooripartei asejuht Rawiri Waititi veebruaris Wellingtonis.

Uus-Meremaal teisipäeval maooripartei poolt välja kuulutatud nimevahetuse petitsioon on riigis saanud juba üle 40 000 allkirja.

Maooride Partei soovib, et riigi uueks nimeks saaks Aotearoa, mis maoori keeles tähendab «pika valge pilve maad». Lisaks soovivad nad, et kõik linna-, koha- ja tänavanimed maoori keelde tõlgitaks.

«On juba tagumine aeg, et meie keelt tunnustataks selle riigi peamise ametliku keelena. Me oleme Polüneesia riik, me oleme Aotearoa,» oli kirjas partei üleskutses, kus lisati: «Meie rahval on kõrini saanud meie esivanemate nimede solkimisest ja rikkumisest. Kätte on jõudnud 21. sajand ning see peab muutuma».

Avalduses toodi ka välja, et maoori keele lugemisoskus langes 1910. aastal olnud 90 protsendilt neljakümne aastaga 26 protsendini. Täna on see kolme protsendi juures.

«Briti monarhia suutis neljakümne aastaga meilt edukalt kohalik keel ära võtta ning me tajume selle tagajärgi veel tänapäevalgi,» selgitas partei rõhutades, et nüüd on riigi kohuseks varasem staatus taastada.

Aotearoal ei ole aga ajaloolist tähendust, sest seda ei ole kunagi terve saareriigi määratlemiseks kasutatud.

Uus-Meremaa endine asepeaminister Winston Peters kritiseeris petitsiooni teravalt. «Tegemist on vasakradikaalide hämaga,» teatas mees Twitteris ja lisas: «Riiginime ja linnade nimede muutmine on rumal ekstremism ja me ei muuda riiginime ajalooliste juurteta nime vastu. Me oleme Uus-Meremaa.»

Peaminister Jacinda Ardern ei ole hetkel küsimuses seisukohta võtnud, kuid suhtus eelmisel aastal antud intervjuus mitme riiginime olemasolusse positiivselt.

«Ma kuulen üha rohkem kuidas Aotearoad kasutatakse Uus-Meremaaga vaheldumisi ja see on positiivne areng,» teatas ta intervjuus New Zealand Heraldile.

Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern.

Viimaste aastate jooksul on riigi ametnikud ja ka suurfirmad korduvalt kasutanud mõlemaid nimesid ning mõlemad nimetused on ka kodanike passis.

Uus-Meremaa nimi tuleb koloniaalajastust, mil Hollandi kartograafid alale Zeelandi nime andsid.

Uus-Meremaa elanikest umbes 15 protsenti moodustavad maoorid jäid Briti kolonisaatorite saabumise järel ilma suuremast osast oma maast.

Tuhanded maoorid on viimastel aastatel nõudnud endale suuremaid õigusi ning kritiseerinud valitsust selle eest, et see pole suutnud leevendada neid kimbutavaid sotsiaalseid ja majanduslikke probleeme.

Kommentaarid
Tagasi üles