Trudeau vajas enamusparlamendiks 170, kuid püüdis 158 kohta
Paljud kanadalased ei mõistnud, milleks oli vaja erakorralisi valimisi
Trudeau arvates oleks võitlus koroonapandeemia vastu edukam koos enamusega
Vaatlejate sõnul oli tegu paljuski 2019. aasta valimiste kordusega
Kuigi valimistulemused näitasid, et Justin Trudeau on jätkuvalt Kanada peaminister, ei saanud ta erakorralistelt valimistelt loodetud saaki. Peaminister peab jätkama tööd vähemusvalitsusega.
Tegu oli kolmandate valimistega, kus Trudeau kindlustas oma võitu. Kriitikute sõnul oli valimiste näol tegu aga aja raiskamisega, sest tulemused on peaaegu võrdväärsed eelmiste valimistega.
Kriitikute sõnul raisati lisaks ajale ka raha: valimised maksid ligi 600 miljonit kanada dollarit, mis tegi neist Kanada ajaloo kõige kallimad valimised. Valimisaktiivsus oli aga ligikaudu 58 protsenti, mis on Kanada ajaloo madalaim tulemus.
Vaatlejate sõnul ei leidnud Trudeau teemat (näiteks ei rõhutanud ta kliimaküsimustele), mis valijaid piisavalt kõnetekas, et neid valimiskastide juurde meelitada.
Lootus enamusvalitsuse järele
Trudeau kuulutas erakorralised valimised välja augustis - ajal, mil peaministri toetus oli üsna kõrge. Peaministri sõnul oli tal neid valimisi vaja enamuse saavutamiseks valitsuses. Trudeau juhitud Kanada Liberaalse Partei (LPC) tugeva mandaadi korral oleks Trudeau'l lihtsam võidelda koroonapandeemia vastu.
Thank you, Canada — for casting your vote, for putting your trust in the Liberal team, for choosing a brighter future. We're going to finish the fight against COVID. And we're going to move Canada forward. For everyone.
Teisipäevase seisuga haaras valimistulemuste järgi Trudeau juhitud LPC endale 158 ning peamine rivaal Konservatiivne Partei (CP) 119 kohta, vahendab The New York Times. Ülejäänud parlamendikohad võtsid endale vasakpoolne Uus Demokraatlik partei (NDP), Quebeci blokk ning roheliste partei. Enamusvalitsuseks oleks Trudeau vajanud 170 kohta.
Eelmiste, 2019. aastal korraldatud valimistega võrreldes võitis Trudeau' erakond ühe koha ning konservatiivid kaotasid kaks. Paljud analüütikud on seega leidnud, et tegu oli justkui 2019. aastate valimiste dubleerimisega.
Now is the moment to finish the fight against COVID-19.
Now is the moment to build on our progress and keep moving forward. For everyone.
«Kui te kartsite, et jäite 2019. aasta valimistest ilma, siis ärge muretsege - seda korrati tänavu,» sõnas Calgary Mount Royali ülikooli poliitikateadlane Duane Bratt ajalehele The New York Times.
Trudeau leiab end valimiste järgselt sarnases seisus, kus ta seisis kaks aastat tagasi. Selleks, et jõustada seadusi, peab ta püüdma parlamendi opositsioonipoliitikud enda poolele üle. Teisalt võib tema vähemusvalitsus olla haavatav umbusaldushääletusele.
Trudeau pettumus paisitis läbi ka tema teisipäevahommikuses kõnes. «Te ei taha, et me räägiksime enam valimistest või poliitikast. Te tahate, et me suunaksime oma fookuse tööle, mida me peame teie jaoks ära tegema,» sõnas peaminister.
Küsimuse all valimiste vajalikkus
Trudeau lootis, et uue enamusvalitsusega oleks riigil võimalik tõmmata joon alla koroonapandeemiale, võidelda kliimakriisi vastu, seista naiste õiguste eest, kaitsta meditsiinitöötajaid ja tegeleda sotsiaalmajanduslike küsimustega. Ta rõhutas, et nende küsimustega on keeruline vähemusvalitsuses tegeleda.
If you want $10 a day child care, If you want an affordable home, If you want assault weapons to stay illegal, If you want good, green jobs, If you want to protect nurses & doctors and a woman’s right to choose, And if you want to end this pandemic,
Opositsioonipoliitikud kritiseerisid Trudeau' sammu. Konservatiivide liidri O'Toole'i sõnul on erakorraliste valimiste näol tegu Trudeau' «kiire võimuhaaramisega».
«Viis nädalat tagasi palus Trudeau enamusvalitsuse järele, tema sõnul oli vähemusvalitsus töövõimetu. Kuid täna õhtul ei andnud kanadalased Trudeau'le soovitud enamusvolitusi,» sõnas O'Toole, vahendab CNN.
«Iga kanadalane on oma elus kohtunud mõne Justin Trudeau'ga - privilegeeritud ning oma õigusi tagaajava inimesega, kes soovib alati esirinnas seista. Ta soovis seista esirinnas, kui kuulutas keset koroonapandeemiat välja kallid ja tarbetud valimised. Tegu pole juhtimise, vaid omakasu [tagaajamisega]. See ongi Justin Trudeau, läbi ja lõhki,» sõnas O'Toole.