Skip to footer
Saada vihje

Sarah Everardi vägistanud ja mõrvanud endine Briti politseinik mõisteti eluks ajaks vangi

Eluks ajaks vangi mõistetud mõrvar Wayne Couzens.

Londonis mõisteti täna eluaegne vanglakaristus endisele politseinikule Wayne Couzensile, kes röövis, vägistas ja tappis märtsis 33-aastase Sarah Everardi.

Tänasel kohtuistungil jõudsid viimaks avalikkuse ette märtsis Ühendkuningriiki šokeerinud jõhkra mõrvajuhtumi üksikasjad. Selgus, et Couzens oli Everardi röövides esitlenud end politseinikuna ja pidanud ta ebaseaduslikult kinni koroonareeglite väidetava rikkumise eest.

Pärast Everardi kadumist leidsid aset suured meeleavaldused, millega nõuti täiendava tähelepanu pööramist naiste turvalisusele Ühendkuningriigi linnade tänavatel.

Couzens töötas Londoni Metropoli politsei diplomaatilise kaitse üksuses. Juulis tunnistas ta üles inimröövi, vägistamise ja mõrva. Täna määrati Couzensile Briti kohtupraktikas küllalti ebatavaline karistus ja ta mõisteti ilma ennetähtaegse vabanemise võimaluseta eluks ajaks vangi.

Kohtunik Adrian Fulford nimetas 48-aastase Couzensi tegevust brutaalseks, märkides, et ohvriks langenud Everard ei olnud mitte kuidagi süüdi selles, mis temaga juhtus. Kohtuprotsessi käigus ilmnes, et Couzens oli kuriteo toimepanekuks kuritarvitanud ka oma ametiseisundit. «Politseiametniku rolli ärakasutamine röövimaks, vägistamaks ja mõrvamaks üksik ohver on sama tõsine nagu mõrv poliitilise ja religioosse ideoloogilise eesmärgi edendamiseks,» tõi kohtunik paralleeli terrorismiga.

Couzens veedab oma ülejäänud elu vanglas ja temast sai 60. inimene, kes kannab Ühendkuningriigis karistust ilma ennetähtaegse vabanemise võimaluseta.

Joonistus Wayne Couzensist kohtusaalis.

Jõhker kuritöö

Couzens röövis Everardi märtsis Lõuna-Londonis ajal, mil naine kõndis oma sõbra juurest Brixtonist koju lähedalasuvasse Claphami. Enne kuritöö toimepanekut USA saatkonnas 12 tundi kestnud vahetuse lõpetanud Couzens peatus oma autoga Everardi juures. Prokuröri sõnul oli mõrvar pärast vahetuse lõppu jahtinud Londoni tänavatel üksikut noort naist, keda röövida ja vägistada.

Tänasel istungil sõnas kohtunik Fulford, et Couzens valis oma ohvri juhuslikult, kuid vägivaldne seksuaalrünnak oli pikalt ette planeeritud. Mitu päeva enne kuritegu broneeris mõrvar rendiauto, mida Everardi röövimiseks kasutas. Samuti hankis ta rulli isekleepuvat kilet.

Sarah Everard.

Ta näitas naisele oma töötõendit ja pani seejärel tema käed raudu. Seejärel viis ta naise rendiautoga umbes 120 kilomeetri kaugusele Kenti krahvkonda, kus vahetas rendiauto oma isikliku auto vastu. Ta vägistas naise mahajäetud maapiirkonnas ja kägistas ohvri püksirihmaga surnuks.

Algselt valetas kurjategija uurijatele, et teda sunniti Everardi röövima ja ta pidanuks naise üle andma Rumeenia kuritegelikule ühendusele, kellele mees raha võlgnes. Seejärel väitis ta, et andis naise elusa ja tervena Kentis üle kolmele mehele. Kui aga surnukeha leiti Couzensi krundi lähistelt, tunnistas mõrvar psühhiaatrile, et oli Everardi surnuks kägistanud ja tema surnukeha hiljem põlema pannud.

BBC teatel lahkus Couzens mõrvapaigast, kuid käis seal samal ööl veel kahel korral. Järgmisel päeval ostis mõrvar bensiini, mida kasutas selleks, et Everardi surnukeha külmiku sees põletada. Seejärel asetas ta surnukeha kahte prügikotti ja viskas selle tiiki. Everardi säilmed leiti Couzensi krundist vaid 130 meetri kaugusel asuvast ojast umbes nädal aega pärast tema kadumist.

Ametiseisundi kuritarvitamine

Everardi endine poiss-sõber lausus, et naine oli n-ö tänavatark ega oleks kindlasti vabatahtlikult võõra inimese autosse istunud. Tema hinnangul oli võimalik vaid see, et Everard saadi autosse jõuga või temaga manipuleerides.

Prokurör Tom Little ütles kohtus, et kuna Everard oli koroonapiirangute ajal käinud oma sõbra majas õhtusöögil, oli tõenäolisem see, et ta võis omaks võtta politseinikuna esinenud mõrvari süüdistused koroonapiirangute rikkumise kohta.

Kohtus öeldi, et Couzens oli kasutanud varasemat koroonapatrullis töötamise kogemust ja oma töötõendit, et toime panna ebaseaduslik kinnipidamine väidetavate koroonareeglite rikkumise alusel. Röövi nägi pealt sündmuskohast autoga mööda sõitnud paar, kes ei sekkunud. Nad arvasid, et tegemist on seaduspärase kinnipidamisega erariietes politseiniku poolt.

Endiste kolleegide sõnul häbistas Couzens oma tegevusega politseinike elukutset.

Politsei on surve all

Suurt tähelepanu püüdnud kohtuasi juhtis tähelepanu sellele, kuidas menetleb Briti politsei naiste ja tüdrukute vastu suunatud vägivallajuhtumeid. Muu hulgas küsiti, miks ei märgatud Couzensiga seotud võimalikke ohumärke varem. Näiteks oli teada, et Couzens kasutas regulaarselt prostituutide teenuseid ja tarbis vägivaldse sisuga pornograafiat. Samuti ilmnes, et asjakohaselt ei tegeletud Couzensi kohta varasemalt esitatud kaebusega, mis süüdistas teda liputamises. 

Praegune Briti opositsiooniliider ja endine Inglismaa ja Walesi peaprokurör Keir Starmer ütles, et õiguslikult tuleb olukorda muuta. Tema sõnul tuleb uurida ka seda, kuidas õnnestus Couzensil erinevate ohumärkide kiuste ikkagi märkamatuks jääda.

Teine leiborist, endine naiste- ja võrdsusminister Harriet Harman sõnas, et Everardi mõrvajuhtum hävitas naiste usalduse politsei suhtes. Harman nõudis Metropoli politsei juhi Cressida Dicki tagasiastumist.

Meeleavaldajad Londonis kohtumaja juures.

Metropoli politsei oli surve all juba varem seoses eelmisel aastal aset leidnud kahe õe topeltmõrvaga Londonis. Selle juhtumi puhul süüdistati kaht uurijat selles, et nad ei võtnud tüdrukute kadumist tõsiselt. Kaks ametnikku kõrvaldati töölt ka seetõttu, et nad pildistasid sündmuskohta ja jagasid pilte suhtlusrakenduses WhatsApp.

Tänagi viibisid Old Bailey kohtumaja juures meeleavaldajad, kes leidsid, et verised on ka Metropoli politsei käed.

Kommentaarid
Tagasi üles