Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

USA senaatorid ärgitavad välja saatma 300 Vene diplomaati

USA senaator Bob Menendez. FOTO: Kevin Dietsch/CNP/Zumapress/Scanpix

USA juhtivad senaatorid kutsusid teisipäeval üles kaaluma kuni 300 Vene diplomaadi väljasaatmist, kui Moskva ei võimalda Ühendriikide saatkonnale rohkem viisasid.

USA protestis, kui Moskva keelas 1. augustist saatkondadel värvata kolmandatest riikidest pärit personali, sundides Washingtoni lahti laskma 200 kohalikku töötajat erinevates esindustes üle Venemaa.

Kirjas president Joe Bidenile märkisid kaks demokraadist ja kaks vabariiklasest senaatorit, et Venemaa on USA diplomaatide lubatud hulga arvutamisel juba ammusest ajast arvestanud ka kohalike töötajatega.

Selle tulemusena on praegu USAs umbes 400 Venemaa diplomaati ja vaid umbes 100 USA diplomaati Venemaal, tõdesid nad.

«See ebaproportsionaalsus diplomaatilises esindatuses on vastuvõetamatu,» kirjutasid senaatorid, teiste seas senati välissuhete komitee esimees Bob Menendez ja juhtiv vabariiklane Marco Rubio.

«Venemaa peab väljastama piisavalt viisasid, et saavutada võrdsus Venemaal teenivate Ameerika diplomaatide ja Ühendriikides teenivate Vene diplomaatide arvu vahel. Kui selliseid meetmeid ei võeta, soovitame teil alustada Vene diplomaatide väljasaatmist, et USA diplomaatiline kohalolek pariteetseks muuta.»

Senaatorid ütlesid, et kohalike töötajate vallandamine on kahjustanud saatkonna suutlikkust rahuldada ameeriklaste konsulaarvajadusi ja seista USA poliitiliste huvide eest.

Bideni administratsioon saatis aprillis välja 10 Vene diplomaati seoses Venemaa väidetava sekkumisega USA valimistesse ja küberrünnakuga.

Suhted külma sõja aegsete vaenlaste vahel on endiselt pingelised, kuid on muutunud stabiilsemaks pärast seda, kui Biden kohtus juunis Genfis Vene presidendi Vladimir Putiniga ning andis kõrgetele ametnikele korralduse täiendavateks aruteludeks relvastuskontrolli ja valearvestuste ennetamise üle.

Tagasi üles
Back