Skip to footer
Saada vihje

KOHALIK VAADE Võitlus Mehhiko narkokartellidega tegi preestrist sihtmärgi

Narkokartellide vastu rahumeelset võitlust juhtiv isa Marcelo (all keskel).
  • Isa Marcelo võitlus nn narkopoliitikutega on teinud temast sihtmärgi
  • «Olen otsustanud pühendada oma elu rahule. Rahu on minu elust olulisem.»
  • Kohalike relvastatud omakaitseüksus peab võitlust narkokartellide võimu vastu
  • Oodata on kartellide verist vastulööki omakaitseüksuse tegevusele

Ühes Mehhiko kõige vaesemas ja vägivaldsemas piirkonnas tegutsev preester on aastaid nn narkopoliitikutele vastu astunud. «Ma tean, et nad tahavad mind tappa,» nendib ta.

Isa Marcelost on taas saanud sihtmärk. Täpselt samamoodi nagu teda taheti tappa 2015. aastal, mil kohtusin temaga Chiapase mägismaal Simojovelis. Toona juhtis ta risti kandes tuhandeid inimesi rongkäigul, millega nõuti narkopoliitikute võimu lõppu.

Teda taheti tappa ka 2020. aastal, kui Jalisco Uue Põlvkonna kartelli mõrtsukas saatis talle mobiilile surmaähvarduse. Ta teab. Igal hommikul lahkub preester Simojovelist ning palvetab selle vaese ja julma maa eest, teades, et on sihikul.

Sihtmärgiks preester

Julm on see maa meeste tõttu, kes viletsuse keskel külvavad viha ja surma ning müüvad narkootikume. Isa Marcelo, kes kogu selle ebaõigluse otsesõnu hukka mõistab, vaatab tahavaatepeeglisse ja näeb, et teda jälitatakse.

Aeg-ajalt märkab ta oma auto taga tundmatut mootorratast või autot ja mõtleb, kas nüüd ongi kätte jõudnud hetk, mil nad ta tapavad.

Miks isa Marcelot tappa tahetakse? Sellepärast, et ristiusu jumala poole palvetav põlisrahvusest usumees on pühendunud võitlusele oma kogukonnas valitseva ebaõigluse vastu.

Narkokaubitsejad ja korrumpeerunud võim teavad, et preester kujutab endast ohtu. Ja ohud maetakse maha.

Narkokaubitsejad ja selle kõigest väsinud koha tohutult korrumpeerunud poliitiline võim teavad, et preester kujutab endast ohtu. Ja ohud maetakse seal maha.

«Muidugi tean, et on inimesi, kes tahavad mind tappa. Olen otsustanud pühendada oma elu rahule. Rahu on minu elust olulisem,» lausub ta.

Kui küsisin telefonivestluses, kas ta on võtnud enda kaitseks tarvitusele mingid erilised meetmed, vastas preester mulle: «Kasutusel on vaid ennetavad meetmed. Ma ei olnud nõus ihukaitsjatega, sest see läheb vastuollu minu rahumeelse võitluse põhimõtetega. Ma ei tahaks, et keegi mind kaitstes surma saaks.»

Ta teab, et pärast põlisrahvusest prokuröri Gregorio Péreze tapmist augustis San Cristóbal de las Casases saab just temast järgmine sihtmärk.

Omakaitseüksuse Los Machetes liikmed ja linnaelanikud põlenud auto kõrval Pantelhós.

«Pantelhó valitud omavalitsusjuht nimetas mind avalikult vastutavaks omakaitseüksuste loomise eest,» selgitas preester. Seadusteta maal on avalikult talle osutamine sama, mis talle rinnale märklaud joonistada.

Chiapase keskosa mägismaa on üks Mehhiko kõige mahajäänumaid piirkondi. Poliitiline korruptsioon, õigusriigi täielik puudumine, narkootikumide kasvatuseks kasutatavad mäenõlvad, suur põlisrahva osakaal, väga madal arengutase, sügavate juurtega konfliktid kogukondade vahel, tapmised, narkokaubandus ja tuhanded sisepõgenikud, kes elavad mägede vahel ilma vee ja elektrita – maailmas on vähe kohti, kus võib näha sedavõrd palju ebavõrdsust ja ebaõiglust.

Juuli alguses sattus Chiapase mägismaa taas meedia tähelepanu keskpunkti. Kohalike poliitikutega seotud relvastatud mõrtsukate rühmitused naasid, et võtta kontrolli alla teid ja hooneid ning tulistada inimesi. Seepeale põgenesid sajad perekonnad mägedesse.

See ei juhtu esimest korda. 2018. aastal pidin ise läbima nendesamade relvastatud grupeeringute kontrollpunktid, et siseneda Chenalhó omavalitsusse, kus kümned sealse põlisrahva tsotsili pered elasid mägedes absoluutses vaesuses, vaid kilest tehtud varjualustes.

See on kui pendli kõikumine. Taas on narkopoliitikud ja mõrtsukad näidanud oma võimu inimeste hirmutamiseks. «Viimasel kahel aastal on toimunud üle 200 mõrva,» märgib isa Marcelo.

Kuid seekord viis ühe kogukonnaliidri mõrv 5. juulil nende kogukondade liikmed otsuseni organiseeruda ja end relvastada. 7. juulil otsustas omakaitseüksus Los Machetes vastu astuda Jalisco Uue Põlvkonna kartelli Los Herrera harule ja tappa kümneid oma vaenlasi. Väidetavate narkokaubitsejate hulgast on umbes 20 inimest kadunud.

Omakaitseüksuse Los Machetes liikmed otsustasid relvad haarata, et end narkokartellide eest kaitsta.

Omakaitseüksused otsisid läbi maju ja leidsid võimsaid lõhkekehi. «Ma olin võimudega kohapeal. Isegi armee ei suutnud neid kahjutuks teha ja need tuli lõhata. Me ei ole selliseid pomme siin varem näinud,» rääkis preester.

Mõned kohalikud väljaanded nimetasid Los Machetese tegevust rassistlikuks, sest läbiotsimised korraldati just mestiitside juures, kelle seotust narkokaubitsejatega oli kerge kindlaks teha.

Vähese eduvõimalusega dialoogi ja rahukõnelused algatanud kogukonnajuhid eitasid seotust rassiküsimusega. «Selgitame, et meie võitlus käib mõrtsukate ja Pantelhót pikka aega pantvangis hoidnud narkokaubitsejate vastu, kes on tapnud meie põliselanikest vendi. Me ei tulnud selleks, et väärkohelda süütuid mestiitse või põlisrahvaid,» teatasid omakaitsegrupid avalduses.

Omakaitseüksusi süüdistatakse segarassist inimeste väljavalimises ja ründamises. «Kas see pole mitte rassistlik?» uurisin preestrilt.

«See ei ole võitlus mestiitside vastu. On ka põlisrahvastest ja mestiitsidest tapjaid. Ühel pühapäeval kohtusin 500 seal elava mestiitsiga, kes ütlesid mulle, et on tapjate vastu, kuid ei saa hirmu tõttu rääkida,» vastas Isa Marcelo.

Vaikimise põhjuseks hirm

Küsisin, kas tema kui rahumeelne mees, kes esindab religiooni, mis soovitab lööjale teise põse ette keerata, toetab relvastatud võitlust. Isa Marcelo on enda sõnul veendunud, et rahu ehitamine peab käima rahumeelselt.

«Austan neid, kes on valinud relvastatud võitluse, kuid ei toeta seda. Usun inimeste rahumeelsesse mobiliseerimisse, kuid Pantelhó kirik vaikis ega organiseerinud inimesi,» sõnas preester.

Tema sõnul oli kiriku vaikimise taga hirm. «Ei ole lihtne võitluse nimel oma elu ohverdada. Hirm halvab,» leidis usumees, olles nüüd taas üks liidritest, kes püüab vahendada mägedes tekkinud uue konflikti lahendamist.

Peamiselt põliselanikest koosneva omakaitseüksuse Los Machetes liikmed Pantelhós.

Sajad sisepõgenikud on pärast Los Machetese juhitud rasket võitlust Pantelhósse naasnud. Probleemi lahendus on aga kaugel.

Mehhiko valitsus ei ole teinud mitte midagi. «Nad on meid hüljanud ja ignoreerinud,» ütles preester. Vägivalda vägivallaga lõpetada on raske, tegu on vägivallaspiraaliga. Suure mõjuvõimuga ja poliitikas kontrollpositsioonil olevad narco’d taasrelvastuvad ja vasturünnak võib olla vihane.

«Praegu on pingeline vaikus. Me teame, et nad võivad tagasi tulla. Inimesed paluvad mul kasutusele võtta ettevaatusabinõud. Kui ma näen last või vana naist, püüan leida endas vajaliku jõu, et saavutada sisemine rahu, kuid tean, et nad (jõugud – toim) võivad mulle järele tulla ja mind tappa,» ütles Isa Marcelo.

Ta teab, et nad tulevad. Teab, et tema pea eest on välja pandud tasu.

Kommentaarid
Tagasi üles