Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Üks Afganistani tulevikuvariant: jagatud riik Talibani toetavate puštude ja teiste rahvuste vahel

Tadžiki rahvusest Latif Pedram (58) juhib Afganistani ilmselt kõige ilmalikumat ja kõige rohkem naiste õiguste eest võidelnud erakonda, Afganistani Rahvuskongressi parteid. Praegu elab ta Dušanbes. F FOTO: Jaanus Piirsalu

Afganistanis saabub stabiilsus ainult siis, kui tekib föderaalne riik, ütles Talibani-vastase Afganistani ajutise valitsuse moodustamiseks läbirääkimisi pidav parlamendiliige Latif Pedram.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pedrami visiooni järgi tuleks juba üle 40 aasta lakkamatult sõdade ja konfliktide tallermaaks olnud Afganistan jagada rahvuste ja geograafia põhjal regioonideks, millel oleks suur autonoomia, aga riigi peamiste institutsioonide keskuseks jääks Kabul.

Sel juhul võiks Pedrami sõnul isegi jätta Talibani valitseda Afganistani need provintsid, kus on ülekaalus puštud, Talibani peamised toetajad.

«Meie oleme valmis sellise plaani puhul kokkuleppeks Talibaniga, et las valitsevad oma provintse, kuidas tahavad,» rääkis Pedram Postimehele. «Meie omaette, nemad omaette. Las kehtestavad oma islamiseadused Kandahāris, aga meil Põhja-Afganistanis oleksid teised seadused.»

Tagasi üles
Back