Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Zemani tervisehädad võivad avada Babišile tee Tšehhi presidendiks

Tšehhi president Miloš Zeman augusti lõpus Praha lossis kohtumisel oma Saksamaa ametikaaslase Frank-Walter Steinmeieriga. Viimased poolteist nädalat on Zeman viibinud Praha sõjaväehaigla intensiivraviosakonnas. FOTO: Petr David Josek / AP / Scanpix

Hiljuti Tšehhi parlamendivalimistel võimu kaotanud peaminister Andrej Babiš näib hülgavat partnerlust raskelt haige presidendi Miloš Zemaniga, mis asjatundjate hinnangul võib tähendada, et ta sihib ise riigipea kohta.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tšehhi senati põhiseaduskomisjon hääletas eile üksmeelselt praeguseks poolteist nädalat haiglas intensiivravi osakonnas viibinud Zemani volituste peatamise poolt, samal ajal kui peaminister Babiš nõudis presidendi kabinetiülema tagasiastumist ning politsei uurib võimalikku riigivastast kuritegu.

Nüüd on aga Zemani kehv tervis toonud päevakorda võimaluse, et president võib olla sunnitud tagasi astuma ning see tooks kaasa ennetähtaegsed presidendivalimised, kus Babiš oleks selge soosik, kirjutas The Guardian.

Analüütikute hinnangul viitab Babiši presidendiambitsioonile see, et ta on kinnitanud, et ei võtaks vastu Zemani pakkumist valitsuse moodustamiseks ning lubanud, et aitab kaasa võimu sujuvale üleminekule.

Tagasi üles
Back