Skip to footer
Saada vihje

Biden nutab, naerab ja palub andeks

Joe Biden kohtumisel Iraagi peaministri Mustafa al-Kadhimiga ovaalkabinetis, 26. juulil 2021.

Ta naerab, ta nutab ja ta palub andeks. Maailma mõjuvõimsaima mehe kohta on president Joe Biden üllatavalt avameelne.

Esmaspäeval palus ta Glasgow’s maailma ees Ühendriikide nimel andeks Donald Trumpi eest, keda ta pea täpselt aasta tagasi valimistel võitis. Päev varem Roomas rääkis ta pea pisarsilmil oma surnud pojast ja paavstist.

Kui Trumpi iseloomustas ärplemine ja Barack Obama nõretas sarmikast enesekindlusest, on Bideni brändiks puhtsüdamlikkus.

Barack Obama ning Joe Biden kampaaniarajal valimiste eel 2008. aastal 28. septembril. Pisut üle kuu aja hiljem võitsid nad USA presidendivalimised. Bideni ametiaega asepresidendina saatis lähedane sõprus president Obamaga.

Eirates poliitikute põhimõtet, et vabandada tähendab näidata nõrkust, palub Biden andeks vahetpidamata, olgu seda siis hilinemise, liiga pikalt rääkimise, liiga igavalt rääkimise või enda lähikondlastest halvem olemise eest.

Sageli käivad tema vabandused käsikäes malbe enesepisendamisega. “Hei rahvas, ma olen Jilli abikaasa,” nagu ta end tavaliselt esileedi Jill Bideni juuresolekul tutvustab.

Tema vastus halbadele uudistele, millest Bideni ametiajal seni veel puudust pole olnud, on suuremalt jaolt kerge naeruturtsak.

Kui läinud kuul selgus, et ta ei saa kongressi heakskiitu tasuta ülikooliharidusele kõigi ameeriklaste jaoks, naljatles 78-aastane Biden, et tema professorist kaasa Jill on ta abieluvoodist minema kupatanud.

“Valges Majas on palju magamistube,” ütles ta.

Esmaspäeval, kui ta vabandas Trumpi pärast, kes viis Ühendriigid välja Pariisi kliimaleppest, vabandas Biden isegi vabandamise pärast.

“Ma ehk ei peaks vabandama, aga ma teen seda ikka,” lausus president.

Erakordselt avameelne oli ka päev varem tehtud sõnavõtt 2015. aastal ajuvähki surnud poja kohta.

Algul oli Biden öelnud, et ei vasta ajakirjaniku küsimusele selle kohta, mida paavst Franciscusega Vatikanis kohtumine tema jaoks tähendab, nimetades seda isiklikuks asjaks.

Biden kohtumas Vatikanis paavst Franciscusega 29. oktoobril 2021.

Seejärel lasi ta aga häälepaelad valla, kui meenutas, kuidas paavst oli Ühendriike külastades tema pere Beau surma järel trööstinud.

“Haavad on endiselt lahtised” ja paavsti “mõju oli kui katarsis”, rääkis nutuäärel president.

Bideni tundeküllasus ei ole aga vaid iseloomuomadus, vaid ka poliitiline bränd Scrantonist pärit vana “keskklassi Joena”. Sestap on tema kuvand kujunenud targa, ent vimpkasid täis vanaonu omaks.

Kummatigi pole see kõigile meelepärane. Kriitikute sõnul on Biden Washingtoni jõhkra poliitheitluse jaoks liialt nõrk. Välja on toodud tema senine suutmatus panna isegi omaenda erakonda nõustuma tema tohutu taristu- ja sotsiaalkulutustepaketiga.

Käremeelsemad kriitikud süüdistavad teda lausa nõdrameelsuses, Trump ja tema jüngrid aga hüpiknukuks olemises.

Üheksa kuud pärast ametisseasumist pole kahtlustki, et Biden on poliitiliselt keerulises olukorras.

NBC Newsi hiljutise arvamusküsitluse järgi toetab presidenti vaid 42 protsenti ameeriklastest, teda laidavad 54 protsenti.

Demokraatide ridades tuntakse muret, et erakonna kubernerikandidaat Virginias võib teisipäeval valimised kaotada, sillutades tee napi enamuse kaotamisele kongressi mõlemas kojas tuleva aasta vahevalmistel.

Bidenit ei näi see aga ülemäära morjendavat. Nagu ta Roomas ütles: “Küsitlused lähevad üles ja alla, üles ja alla.”

Kommentaarid
Tagasi üles