P, 25.09.2022

USA meedia: Biden ja Xi peavad ilmselt virtuaalkohtumise esmaspäeval

AFP/BNS
USA meedia: Biden ja Xi peavad ilmselt virtuaalkohtumise esmaspäeval
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Joe Biden ja Xi Jinping 2013. aastal.
Joe Biden ja Xi Jinping 2013. aastal. Foto: Lintao Zhang/Reuters/Scanpix

USA president Joe Biden peaks pidama kauaoodatud virtuaalkohtumise oma Hiina kolleegi Xi Jinpingiga esmaspäeval, teatasid neljapäeval anonüümsetele allikatele viidates nii CNN kui Politico.

Suhteid maailma kahe suurima majanduse vahel on varjutanud inimõigus- ja kaubandusküsimused, aga viimastel nädalatel eriti Taiwani teema, mida Peking peab oma sõnakuulmatuks provintsiks.

Washington on andnud korduvalt märku oma toetusest Hiina agressiooniga silmitsi olevale Taiwanile, kuid neljapäeval esinesid USA ja Hiina Glasgow' kliimatippkohtumisel ootamatu ühisdeklaratsiooniga keskkonnameetmete tugevdamise teemal.

USA välisminister Antony Blinken ütles sel nädalal, et presidendid, kes ei ole Bideni ametisseastumise järel kohtunud, korraldavad peagi virtuaalkõnelused.

Telefonitsi on demokraat Biden Valgesse Majja kolimise järel Xiga vestelnud kaks korda. Korduvalt on nad aga kokku saanud ajal, mil Biden oli Barack Obama ja Xi Hu Jintao asepresident.

Biden lootis kohtuda Xiga G20 tippkohtumisel Roomas, kuid Hiina liider ei ole COVID-19 pandeemia algusest välisvisiite teinud ning nõustus selle asemele virtuaalkõnelustega enne selle aasta lõppu.

USA praeguse presidendi hoiak Pekingi suhtes on olnud üldiselt tema eelkäijast Donald Trumpist karmim, kuid mõlemad peavad Hiinat tõsiseimaks väljakutseks 21. sajandil.

Neljapäeval hoiatas Xi külma sõja aegsete lõhede eest Aasia ja Vaikse ookeani regioonis.

«Aasia ja Vaikse ookeani piirkond ei saa ega tohiks uuesti langeda külma sõja ajastu vastasseisu ja lõhestumise olukorda,» ütles ta APEC-i tippkohtumise veerel korraldatud ärikonverentsil.

Märksõnad
Tagasi üles