Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Paet: erinevad meetmed peavad takistama Lukašenka uusi kuritegusid

Urmas Paet FOTO: Eero Vabamägi

Euroopa Parlamendi saadikud arutasid tänasel plenaaristungil Strasbourgis olukorra üle Valgevenes ja ELi-Valgevene piiril. Euroopa Parlamendi väliskomisjoni aseesimees Urmas Paet ütles arutelul, et uued sanktsioonid Valgevenele on vältimatud.

«Lukašenka kuritegeliku režiimi olemus on saanud kinnituse ka nende jaoks, kes seni veel milleski kahtlesid,» ütles Paet oma sõnavõtus. «Lukašenka ei pea inimelusid millekski. Seda ta ka värskelt tõestas, pettes ja manipuleerides tuhandeid inimesi oma kodunt lahkuma ja Valgevenesse reisima lootusega, et sealt läheb otsetee Euroopasse.»

Paet rõhutas, et selline inimeludega manipuleerimine kõlab ja näib kui tõsine rahvusvaheline kuritegu. «Seetõttu peavad Lukašenka tegevusele oma hinnangu andma rahvusvahelised õigusorganid ja ka ÜRO,» ütles ta.

«Migrantide kasutamine nende elude hinnaga oma ebatervete poliitiliste huvide saavutamiseks ei ole agressioon ainult läänemaailma, vaid kogu maailma vastu, sest migratsiooniga seonduv puudutab suurt osa maailma riike.»

«Uued sanktsioonid Valgevenele on vältimatud ja peavad muuhulgas olema suunatud riikliku lennufirma Belavia vastu, kes otseselt osales ja osaleb inimkaubanduses,» ütles Paet. See peab tema hinnangul tähendama Euroopa Liidu firmadele kuuluvate lennukite tagasivõtmist Belavialt ja lennukite varuosade täielikku müügikeeldu Valgevenele. «Ainult erinevate meetmete koostoimes on võimalik ära hoida Valgevene diktaatori järgmist hullust ja kuritegu,» lisas ta.

Tagasi üles
Back