L, 30.09.2023

Hiina alustas agressiivset mandariini keele kampaaniat

Facebook
Comments
Kool Hiina Xinjiangi piirkonnas. Silt kutsub kasutama riigi ühist, mandarini keelt.
Kool Hiina Xinjiangi piirkonnas. Silt kutsub kasutama riigi ühist, mandarini keelt. Foto: Ng Han Guan / AP / Scanpix

Hiina alustas agressiivset mandariini keele kampaaniat, kinnitades, et 2025. aastaks kasutab 85 protsenti riigi elanikest seda riigikeelena.

Selle tulemusel on ohustatud Hiina piirkondlikud dialektid, nagu kantoni ja hakka murded, lisaks vähemuskeeled, nagu tiibeti, mongoolia ja uiguuri keel.

Hiina valitsuse ehk riiginõukogu kolmapäevases korralduses öeldakse, et mandariini keel, mida Hiina Rahvavabariigis nimetatakse «putonghua», ehk «ühine keel», on «tasakaalustamata ja pole piisav» ning olukorda tuleb parandada, et saada hakkama kaasaegse majanduse nõudmistega.

Kriitikud protestisid muudatuste vastu haridussüsteemis ning tööle võtmise nõuete vastu, mis on vähemuskeeled tasahaaval välja tõrjunud, nimetades seda nende kultuuride hävitamise kampaaniaks, mis pole kooskõlas domineeriva hanide etnilise rühmaga.

Lisaks 2025. aastaks seatud eesmärgile on poliitika eesmärgiks muuta mandariini keel peaaegu kõikjal, sealhulgas maapiirkondades ja etnilise vähemuse hulgas, kasutatavaks.

Mandariini keele tugev pealesurumine teiste keeltega võrreldes on vallandanud ka proteste, sealhulgas mullu Sise-Mongoolia piirkonnas, kus mongoolia keel asendati õppekeelena mandariini keelega.

Hiina valitsev Kommunistik Partei on taolised püüded separatismi vormina hukka mõistnud ning need julmalt maha surnud. Kompartei sõnul on keeleline ühtsus vajalik majanduse õitsenguks ja riiklikuks ühtsuseks.

Seda poliitikat toetavad ka õiguslikud nõuded ning kolmapäeval avaldatud dokumendis nõutakse järelevalve tugevdamist, «veendumaks, et üldine riiklik suuline- ja kirjakeel on kasutusel valitsusasutuste ametliku keelena ning koolides, uudistes ja väljaannetes, raadios, filmis ja televisioonis ning avalike teenuste pakkumisel ja mujal».

Lisaks kutsutakse ametnikke «jõuliselt suurendama hiina keele rahvusvahelist staatust ja mõju» akadeemilises tegevuses, rahvusvahelistes organisatsioonides ja üleilmsetel kogunemistel.

Valitsuse püüded mandariini keele mõju suurendada läbi üleilmse Konfutsiuse instituudi võrgustiku on vastuoluline, kriitikud nimetavad seda püüdeks suruda peale partei programmi ning suruda maha arutelud inimõiguste küsimustes.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles