Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Soome president Sunday Timesile: Venemaa hindab tugevust

Soome president Sauli Niinistö. FOTO: Vesa Moilanen via www.imago-images.de / Scanpix

Soome president Sauli Niinistö ütles Briti ajalehele Sunday Times antud intervjuus, et Venemaa hindab oma vastastes tugevust.

Ajalehe andmeil on vaid Saksa liidukantsleril Angela Merkelil Niinistöst rohkem kogemusi läbirääkimistel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Putiniga 12 korral kohtunud Niinistö kinnitas Briti ajalehele, et Putin põlgab nõrkuse märke, kuid soovib samas väga olla tõsiselt võetud.

Niinistö tsiteeris intervjuus ka varasemalt korratud vana Soome ütlust mille kohaselt «viib kasakas kaasa kõik, mis ripakil».

«Usun, et selle aja inimesed õppisid seda praktikas. Su seisukoht peab olema karm,» ütles Niinistö Sunday Timesile.

Niinistö kommenteeris intervjuus ka pagulastega seotud küsimusi, mis on viimasel ajal tõusnud esile just Valgevenega seotud sündmuste puhul.

Niinistö sõnul ei vasta 1951. aastal vastu võetud Genfi konventsioon tänapäeva vajadustele.

Niinistö teatel on maailmas kümneid või sadu miljoneid inimesi, kes põgenevad kodumaad räsivate sõdade ja tagakiusamise eest. Samas võib Niinistö sõnul olla maailmas juba miljardeid inimesi, kes soovivad kolida jõukamatesse riikidesse heaolu ja läänelike vabaduste tõttu.

«On arusaadav, et inimesed soovivad tulla Euroopasse parema elu peale. See on väga inimlik ja arusaadav. Kuid me ei saa seda lubada. Ka see on arusaadav,» ütles Niinistö.

Niinistö sõnul on olukord viinud ELis teatud topeltstandarditeni. Ühelt poolt soovib EL pidada kinni humanitaarväärtustest, kuid samal ajal ei suuda see tulla toime suure hulga majanduslikel põhjustel liikvele läinud pagulastega. Niinistö sõnul peab EL sellele probleemile lahenduse leidma.

«Näen seda struktuurilise probleemina. Kui vundament pole tugev, pole mõtet sellele enam midagi peale ehitada. Soovin esitada küsimuse, kas meie vundament on tugev või mitte?» lausus Niinistö.

Tagasi üles
Back