T, 27.09.2022

EL: Poola ja Ungari ei pruugi sel aastal pandeemiatoetust saada

AFP/BNS
EL: Poola ja Ungari ei pruugi sel aastal pandeemiatoetust saada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Euroopa Komisjoni peakorter Brüsselis. Foto on illustratiivne.
Euroopa Komisjoni peakorter Brüsselis. Foto on illustratiivne. Foto: Yves Herman / Reuters / Scanpix

Poola ja Ungari tõenäoliselt ei saa sel aastal esimest osa miljardite eurode suurusest Euroopa Liidu pandeemiatoetusest, hoiatas teisipäeval Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis.

Euroopa Komisjon, mis vastutab raha eraldamise eest Euroopa Liidu 800 miljardi euro suurusest pandeemiast taastumise fondist, ei ole veel andnud rohelist tuld nende kahe riigi suhtes.

Lootused läbimurdeks kasvasid, kui Poola sattus silmitsi migrandikriisiga oma piiril Valgevenega. Brüssel näitas siis solidaarsust Varssaviga.

Dombrovskis aga ütles, et raha pole veel eraldatud, kuna EK ning Poola ja Ungari ei ole suutnud kokku leppida rahaeralduste tingimustes.

«Kuna töö jätkub, siis ma ütleksin, et on ebatõenäoline, et suudame viia selle töö lõpule selle aasta lõpuks,» ütles Dombrovskis ajakirjanikele.

«Kiirus sõltub sellest, kui kiiresti me saame teha edusamme selles küsimuses,» lisas ta.

Kui taastekavad heaks kiidetakse, võib Poola saada ELilt 23 miljardit eurot toetust ja 34 miljardi euro eest odavaid laene. Ungarile on ette nähtud 7,2 miljardit eurot toetust.

Komisjon ei taha aga Poola taastekavale rohelist tuld anda, kuni riigi parempoolne valitsus jätkab Euroopa kohtuotsuste eiramist kohtusüsteemi sõltumatuse osas.

Ungaril on palutud pühenduda korruptsioonivastastele reformidele ning pakkuda kindlamaid garantiisid kohtude sõltumatuse kohta.

Märksõnad
Tagasi üles