/nginx/o/2021/12/16/14263466t1h02db.jpg)
Euroopa Liit lõpetab väljaõppemissiooni Kesk-Aafrika Vabariigis, kuna kardab, et võib sinna saabunud Vene palgasõdurite tõttu saada võimaliku rahvusvahelise õiguse rikkumise osaliseks, teatas väljaõppemissioon EUTM-RCA eile avalduses.
Väljaõppemissiooni käigus on alates 2016. aastast välja koolitatud ligi 3400 Kesk-Aafrika Vabariigi sõjaväelast, kes on võidelnud riigi stabiliseerimise nimel valitsusvastaste mässulistega.
ELi väljaõppemissiooni on keerulisemaks muutnud sajad Vene agendid, kaasa arvatud erapalgasõdurid Wagneri grupist, kes on saabunud riiki alates 2018. aastast ning teinud Kesk-Aafrika Vabariigiga tihedat koostööd.
/nginx/o/2021/12/16/14263575t1h9530.jpg)
«Me vajame garantiid, et ELi väljaõppemissiooni käigus koolitatud Kesk-Aafrika sõdurid ei lähe Wagneri grupi teenistusse,» ütles missiooni pressiesindaja Reutersile. «Praegu meil seda garantiid ei ole.»
Kuigi väljaõppemissioon lõpeb, siis sellest hoolimata jätkub Kesk-Aafrika vägede nõustamine võitluses mässulistega. Kesk-Aafrika Vabariigi valitsus Reutersile kommentaari andma ei soostunud.
/nginx/o/2021/12/16/14263585t1h3a62.jpg)
ÜRO eksperdid on öelnud, et Wagneri grupi liikmed on sooritanud inimõiguste rikkumisi, muu hulgas viinud läbi hukkamisi, kinnipidamisi ning piinamisi. EL on Wagneri grupile kehtestanud sanktsioonid, süüdistades neid Vene valitsuse heaks salajaste operatsioonide läbiviimises.
Venemaa president Vladimir Putini sõnul pole Wagneril Vene valitsusega mingit seost. Ta lisas, et erapalgasõduritel on õigus töötada igal pool senikaua, kuni Venemaa seadusi ei rikuta. Ka Wagneri grupp ei soostunud Reuterisle kommentaari andma.
/nginx/o/2021/12/14/14259723t1h231c.jpg)
EL on varem avaldanud muret, et Wagneri grupp võib asuda tegutsema Malis, et aidata sealsel valitsusel võidelda al Qaeda ning ISISega. Malis viibib praegu ka Eesti sõdureid, kes teenivad seal nii ELi, Prantsusmaa kui ka ÜRO missiooni raames.
Prantsusmaa kui endine Kesk-Aafrika Vabariigi ning Mali koloniaalvõim omab ajalooliselt suurt mõjuvõimu neis riikides. Analüütikute hinnangul on Wagneri saabumine sinna Venemaa katse Prantsusmaa mõjuvõimu õõnestada.
USA teatas, et on mures Wagneri võimaliku lähetamise pärast Malisse. Mali võimud on keeldunud Wagneri kohta käivaid teateid kommenteerimast, kuid väidavad, et neil on õigus teha koostööd mis tahes valitud turvapartneriga.