Skip to footer
Saada vihje

Afganistani endine president riigist põgenemisest: minust on tehtud patuoinas (1)

Afganistani endine president Ashraf Ghani videopöördumises pärast Kabulist põgenemist.

Afganistani endine president Ashraf Ghani on varemgi kaitsnud enda otsust riigist põgeneda, kirjeldades seda kui katset päästa Kabul hävingust, kui Taliban oli Afganistani vallutamas. Nüüd avas ta selle otsuse telgitaguseid pisut rohkem.

Äsja antud intervjuus sõnas Ghani, et kui ta 15. augusti hommikul üles ärkas (päeval, mil Taliban Afganistani pealinna Kabuli vallutas), ei osanud ta arvatagi, et see saab olema tema viimane päev Afganistanis.

Ghani sõnas usutluses BBC Raadiole, et seda mõistis ta alles siis, kui tema lennuk Kabulist lahkus.

President Ashraf Ghani Kabulis presidendipalees 4. augustil. 11 päeva hiljem põgenes ta riigist.

Afganistani endine president selgitas otsuse tagamaid vestluses Ühendkuningriigi endise peastaabi ülema, kindral Nick Carteriga, kes oli tänase raadioprogrammi külaline.

Ghani meenutas, kuidas Taliban olevat lubanud Kabuli mitte siseneda, kuid kaks tundi hiljem olid nad juba oma lubadust murdnud ning olid linnas sees.

«Talibani kaks erinevat tiiba olid linna sisenemas kahest erinevast suunast,» rääkis Ghani. «Tõenäosus, et nende vahel lahvatab suur konflikt, mis hävitab linna ning toob viiele miljonile linnaelanikule suuri kannatusi, oli tohutu.»

Talibani võitleja vaatamas üle Kabuli 7. septembril.

Ghani andis oma endisele rahvusliku julgeoleku nõunikule ning tema naisele loa Kabulist lahkuda ning jäi seejärel ootama, et auto teda Afganistani kaitseministeeriumi viiks.

Autot aga ei tulnud. Selle asemel tuli Ghani juurde kabuhirmul ihukaitseülem, kes hoiatas, et kui Ghani jääb Kabuli, siis nad kõik tapetakse.

«Ma sain mõtlemiseks aega vaid kaks minutit,» selgitas Ghani. «Mulle anti juhised lahkuda Khosti linna, kuid Khost koos Jalalabadiga oli juba langenud,» sõnas ta.

«Ma ei teadnud, kuhu me läheme. Kui lennuk õhku tõusis, sai mulle alles selgeks, et me lahkume Afganistanist. See kõik juhtus nii ruttu.»

Ghani põgenemisele järgnes laialdane kriitika, kaasa arvatud tema asepresidendi Amrullah Salehi poolt, kes pidas Ghani sammu häbiväärseks.

USA sõdurid lahkumas Kabulist 30. augustil – viimane päev, mil Kabulist toimusid evakuatsioonilennud liitlassõdurite juhtimisel.

Varastatud raha

Ghani põgenemisele järgnesid süüdistused, et ta olevat endaga kaasa võtnud suure hulga sularaha, kuid mees ise seda eitab. Ghani on kutsunud üles rahvusvahelisele uurimisele, mis tema sõnul puhastaks ta süüdistustest.

«Ma eitan seda kategooriliselt. Ma ei viinud riigist välja mitte mingit raha,» ütles Ghani. «Minu elustiili teavad kõik. Mida ma selle rahaga peale hakkaksin?»

Ghani tunnistas, et tema valitsus tegi vigu, tuues eraldi välja lootuse, et rahvusvaheline kogukond annab talle rohkem aega Talibani vastu seismiseks.

USA eriesindaja Zalmay Khalilzad (vasakul) ning Talibani poliitiline juhtkuju mulla Abdul Ghani Barada kirjutamas alla Doha leppele 29. veebruaril 2020. Leppe kohaselt viidi USA väed Afganistanist välja, vastutasuks pidi Taliban lubama, et Afganistani territooriumi ei kasutata enam eales terrorirünnakute läbiviimiseks.

Ghani oli ka kriitiline Donald Trumpi ajal sõlmitud Talibani ning USA kokkuleppe suhtes, mis tema hinnangul viis 15. augusti sündmusteni.

«Rahuprotsessi asemel leidis aset hoopis taganemisprotsess,» sõnas Ghani. Tema hinnangul tähendas USA-Talibani kokkulepe, et Afganistan pühiti kaardi pealt. «See, mis lõpuks juhtus, polnud poliitiline kokkulepe, vaid vägivaldne riigipööre,» oli Ghani kriitiline.

Lapsed mängimas Kabuli tänaval 17. novembril 2021. (AP Photo/Petros Giannakouris)

Taliban haaras Afganistani üle kontrolli samal päeval, mil Ghani riigist põgenes. Sellest ajast on Afganistani laastanud humanitaar- ning majanduskriis, mida on võimendanud rahvusvahelise abi puudumine Talibanile.

Ghani on enda sõnul valmis kandma vastutust mõnede asjaolude eest, mis viisid Kabuli langemiseni, tuues eraldi välja rahvusvaheliste partnerite liigse usaldamise. «Minu elutöö on hävitatud. Minu väärtused on puruks tallatud ning minust on tehtud patuoinas.»

Kommentaarid (1)
Tagasi üles