«Meie valitsus ja parlament on teinud suure vea sellega, et nad ei sekkunud kohe alguses, kui mittekodanikud ja endised natsionaalbolševikud hakkasid referendumiks allkirju koguma,» leidis Vaidere. «See ei ole normaalne olukord, kui iseseisvas ELi riigis võib selline isik koguda allkirju riigi poliitilise korra muutmiseks! Sellel pole miskit pistmist demokraatia ja inimõigustega.»
«Lisaks on see tohutu raharaisk, et me peame kulutama kaks miljonit eurot sellistele mittekodanike algatustele,» lisas Vaidere.
Vaidere parteikaaslane Sandra Kalniete ütles eile Postimehele antud intervjuus, et ei usu sekundikski, et referendumimõte sündis üksikute Läti vene kogukonna pärast muretsevate inimeste peas. «See on algatus, millega manipuleerivad osavalt Vene eriteenistused,» oletas ta. «Muster, mis praegu areneb, on suunatud Läti poliitilise destabiliseerimise poole.»
«Oktoobris koostas Vene välisministeerium dokumendi, milles soovitas kasutada kodanikealgatusi vene keele ELi ametlikuks keeleks muutmiseks,» rääkis Vaidere. «Iroonilisel kombel algas 1. novembril Läti selline allkirjade kogumine, mille korraldas see natsionaalbolševik. Ma ei usu, et see on juhuslik.»
«Kuigi kõik teavad, et isegi ELi piirkondlike ja vähemuskeelte harta on loodud ohustatud põliskeelte kaitseks, mis on piirkonnale unikaalsed ja mida üheski teises riigis ei räägita,» selgitas Vaidere. «Vene keel pole ohustatud. Eesti ja Läti kõrval on suur riik, kus räägitakse ainult vene keelt, ja pole takistusi selle keele arendamiseks seal.»
Vaidere ja Kalniete parteikaaslane Krisjanis Karins ütles Postimehele, et ainus rahvus, keda Lätis ahistatakse, on lätlased. «Meie pealinnas on väga tavaline, et sind keeldutakse teenindamast riigikeeles ja lätlased peavad rääkima vene keelt,» sõnas ta.