R, 2.06.2023

Ukraina rahvuslased korraldasid tõrvikurongkäigu Bandera auks

Facebook Twitter
Comments 1
Stepan Banderale pühendatud tõrvikurongkäik Kiievis.
Stepan Banderale pühendatud tõrvikurongkäik Kiievis. Foto: TASS/Scanpix

Sajad Ukraina rahvuslased korraldasid pühapäeval pealinnas Kiievis tõrvikurongkäigu Stepan Bandera sünnipäeva puhul.

Bandera juhtis rahvuslaste liikumist, mis võitles Teise maailmasõja ajal koos Natsi-Saksamaa vägedega. Bandera on Ukrainas müütiline, kuid lõhestav tegelane, keda mõned võrdlevad Che Guevaraga.

Tema liikumise hüüdlauset «Au Ukrainale! Au kangelastele!» kasutati ka Ukraina Euroopa-meelsetel meeleavaldustel.

Teise maailmasõja puhkedes asus Bandera juhtima Ukraina Rahvuslaste Liidu tiiba, mis sakslaste toele lootes püüdis taastada iseseisvat Ukraina riiki.

Pärast Saksamaa rünnaku algust Nõukogude Liidule kuulutati Lvivis välja Ukraina Vabariik ja Bandera valiti selle valitsuse liikmeks. Ta langes sakslaste kätte vangi ning sattus Sachsenhauseni koonduslaagrisse.

1944. aastal vabanes Bandera vangistusest ja jäi pärast sõja lõppu elama Lääne-Saksamaale, kus jätkas ukraina rahvuslike organisatsioonide juhtimist.

1959. aastal tappis KGB agent Bohdan Stašinski Bandera tsüaniidiga. Bandera on maetud Münchenisse. 2007. aastal püstitati talle Lvivi mälestussammas.

Bandera tähendus on vastuoluline. Ukraina rahvuslastele on ta kangelane, kuid poolakate silmis pigem massimõrvar.

Pühapäevane meeleavaldus tuleb ajal, mil tuntakse muret Vene vägede suurendamise pärast Ukraina piiridel. Suur osa Ida-Ukrainast on alates 2014. aastast separatistide kontrolli all, kel on Venemaa toetus.

«Praegu, kui kestab sõda okupatsiooniväega rindel ning võitlus viienda kolonni vastu jätkub tagalas, mälestame ja avaldame austust Stepan Bandera mälestusele,» ütles Andri Tarassenko, Ukraina rahvusliku erakonna Paremsektor liider.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles