Macron lubas vaktsineerimata inimesi «lõpuni kiusata»

Copy
Prantsuse president Emmanuel Macron.
Prantsuse president Emmanuel Macron. Foto: SIPA / SCANPIX

Prantsuse president Emmanuel Macron hoiatas teisipäeval koroonaviiruse vastu veel vaktsineerimata inimesi, et ta teeb nende elu ebameeldivaks, piirates veelgi ligipääsu ühiskondlikule elule.

«Mis puutub vaktsineerimata inimesi, ma tõesti tahan kiusata neid. Ja me jätkame selle tegemist, kuni lõpuni. See on strateegia,» ütles Macron ajalehes Le Parisien teisipäeval avaldatud intervjuus.

Tema sõnul tähendab see, et «piiratakse nii palju kui võimalik vaktsineerimata inimeste ligipääsu tegevustele ühiskondlikus elus».

Macroni tsentristlik erakond sai esmaspäeval hoobi, kui opositsiooniparteid ühendasid jõud, et peatada parlamendis arutelu koroonameetmete karmistamise üle.

Rahvusassamblees peeti arutelu koroonapassi üle, mis tagaks ligipääsu üritustele, söögikohtadele ja linnadevahelisele rongiliiklusele vaid vaktsineerimiskuuri läbimise, mitte negatiivse testi või haigusest taastumise korral.

Kui valitsus palus esmaspäeva õhtul jätkata alamkojal arutelu ka pärast südaööd, et tagada seaduse vastuvõtmine nädala lõpuks, ühinesid parempoolsed vabariiklased (LR) parem- ja vasakäärmuslastega, et arutelu peatada.

Macroni erakonnal Edasi, Vabariik! (La République En Marche! – LREM) on parlamendis küll enamus, aga kui arutelu jätkamine hääletusele läks, ei olnud saalis piisavalt erakonna saadikuid.

Prantsuse meedia märkis, et ootamatu käik LRi poolt, mis eelnõud põhimõtteliselt toetab, osutab kasvavatele pingetele aprillis toimuvate presidendivalimiste eel. Macron on valimistel favoriit, kuid tema võit pole kindel.

Macron ütles intervjuus: «Ma ei kavatse neid (vaktsineerimata inimesi) vangi panna, ma ei kavatse neid väevõimuga vaktsineerida.»

«Seega peame neile ütlema: alates 15. jaanuarist ei saa te enam minna restorani. Te ei saa enam minna kohvikusse, te ei saa enam minna teatrisse. Te ei saa enam minna kinno.»

Macroni oponendid süüdistasid presidenti, et ta läks oma hoiatuste keelekasutusega liiga kaugele.

«Ükski tervishoiualane eriolukord ei õigusta selliseid sõnu,» ütles parempoolsete Vabariiklaste fraktsiooni juht senatis Bruno Retailleau.

«Emmanuel Macron ütles, et ta on õppinud prantslasi armastama, kuid tundub, et talle eriti meeldib neid põlata. Me saame julgustada vaktsineerima ilma kedagi solvamata või surumata neid radikaliseerumise poole,» ütles ta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles