Skip to footer
Saada vihje

Macroni lubadus vaktsineerimata inimesi «lõpuni kiusata» tõi valusa pahameelelaine (2)

Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni lubadus vaktsineerimata inimesi «lõpuni kiusata» kutsus esile nii parlamendi kui ka tema presidendivalimiste konkurentide pahameele.

Macron lausus need sõnad ajal, mil prantsuse rahvasaadikutel käib arutelu uute koroonapiirangute üle, mis lubaksid teatud tegevustest, näiteks restoranis käimine, osa võtta ainult vaktsineeritud inimestel.

«Mis puutub vaktsineerimata inimestesse, siis ma tõesti tahan neid kiusata. Ja me jätkame sellega, kuni lõpuni välja. See on strateegia,» ütles Macron ajalehes Le Parisien eile avaldatud intervjuus.

President Emmanuel Macron soovib kasutusele võtta vaktsiinipassid, mis piiraks vaktsineerimata inimeste liikumisvabadust.

Macroni maalähedane keelekasutus muutis veelgi keerulisemaks valitsuse kavandatava uue vaktsiinipassi niigi raske läbisurumise parlamendis. Rahvasaadikud vaidlesid uute meetmete üle kuni täna hommikuni, enne kui Macroni sõnavõtust tingitud furoor sellele punkti pani, vahendab AFP.

Vaktsiinipass hoiaks vaktsineerimata isikud eemal restoranist, kinost, teatrist, muuseumist ja spordiareenilt. Ühtlasi oleks vaktsiinipass käibel piirkondadevahelistel ühistranspordiliinidel kui ka siselendudel.

Prantsuse rahvasaadikud eile vaktsiinipasside üle arutamas.

Opositsiooni rahvasaadikud protesteerisid rahvusassamblee saalis valjult, kui Macroni valitsuse tervishoiuminister Olivier Veran püüdis presidendi sõnavalikut kaitsta. Verani sõnul ajendas presidenti vaid soov kaitsta elanikkonda.

Kriitikud süüdistasid Macroni presidendile ebasobilikus käitumises ning vaktsineerimata inimeste sihikule võtmist, et võita nende 90 protsendi prantslaste toetus, kes on juba täielikult vaktsineeritud.

Opositsiooni rahvasaadiku Sébastien Jumeli sõnul oli tegemist Macroni teadliku õli tulle valamisega vaktsineerimisdebatis.

Aprillikuised presidendivalimised

Macron, keda ootavad aprillis ees presidendivalimised, sattus ka oma rivaalide kriitika alla.

Paremäärmuslasest Rahvarinde juht Marine Le Pen, kes on vaktsiinipasside eelnõu vastu, leiab, et Macron soovib pidada sõda teatud osa prantsuse rahva vastu.

Marine Le Pen eile rahvusassamblees.

Teine paremäärmuslasest presidendikandidaat Eric Zemmour aga süüdistas Macroni julmuses.

Ka vasakpoolsete kandidaat Jean-Luc Melenchon oli Macroni suhtes kriitiline. «Kas president üldse kontrollib, mida ta räägib?» küsis Melenchon.

Macroni toetajate sõnul aga ütles president välja vaid selle, mida paljud vaktsineeritud inimesed arvavad vaktsineerimata inimestest.

Prantsusmaal tuvastati eile rekordilised 271 686 koroonaviirusega nakatumist, mis tähendab omikrontüve jõulist levikut. See ohustab Prantsusmaa tervishoiusüsteemi ning ohustab koolide ning muude asutuste toimimist.

Macroni valitsus pingutab selle nimel, et vältida uut majanduslikult kahjulikku riigi sulgemist, mis võib mõjutada ka tema väljavaateid saada valitud teiseks ametiajaks.

Ministrid üritavad selle asemel suruda kiiruga läbi vaktsiinipassi vastuvõtmise eelnõud lootes, et uued piirangud aitavad hoida haiglaid ülekoormuse eest.

Vaktsiinipasside vastane meeleavaldus Pariisis 31. detsembril.

Prantsusmaal on koroonaviirusega haiglas enam kui 20 000 inimest – see arv on viimastel nädalatel pidevalt tõusnud, kuid lootust pakub analüütikute sõnul asjaolu, et haiglapatsientide arv on tõusnud aeglasemalt kui riigis üleüldine nakatumine.

Koroonapatsiendid võtavad 72 protsenti intensiivravipalatitest ning suurem osa haiglaravil olijatest ei ole koroonaviiruse vastu vaktsineeritud.

Prantsusmaa elanikkonnast on 77 protsenti vaktsineeritud vähemalt kahe doosiga.

Kommentaarid (2)
Tagasi üles