T, 6.12.2022

Pealtnägijate sõnul jätkub Almatõs tulistamine

Interfax/BNS
Pealtnägijate sõnul jätkub Almatõs tulistamine
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Märgid rahvarahutuste tagajärgedest Almatõs. Möödujad pildistavad põlema pandud  päästemasinat kesklinnas.
Märgid rahvarahutuste tagajärgedest Almatõs. Möödujad pildistavad põlema pandud päästemasinat kesklinnas. Foto: ALEXANDR BOGDANOV / AFP

Kasahstani suurimas linnas Almatõs jätkus laupäeva hommikul tulistamine, teatasid pealtnägijad uudisteagentuurile Interfax.

«On kuulda hajusaid laske,» rääkis üks linna elanik.

Varem teatati, et Kasahstanis on kinni peetud umbes 4000 protestidest ja rahutustest osavõtjat, neist umbes 100 Almatõs.

Olukord Kasahstanis pingestus 2. jaanuaril, kui Manggõstau oblastis Žanaözenis algasid meeleavaldused kütusehinna järsu tõusu pärast.

Need kasvasid üle ulatuslikeks majanduslike ja poliitiliste nõudmistega protestideks kogu riigis. 4, jaanuaril leidsid Almatõs aset kokkupõrked meeleavaldajate ja julgeolekujõudude vahel.

5. jaanuaril vallandas president peaministri ja kogu riigi territooriumil kehtestati kuni 19. jaanuarini eriolukord.

6. ja 7. jaanuaril meeleavaldused paljudes piirkondades jätkusid, olles muutunud kohati vägivaldseiks. Kokkupõrgetes on surma saanud kümneid protestijaid ja julgeolekujõudude liikmeid.

Riiki on saadetud Venemaa juhitava kollektiivse julgeolekuleppe organisatsiooni (KJLO) väed.

Kasahstani president Kassõm-Džomart Tokajev kuulutas reedel, et peale päevi kestnud rahutusi ei alustata protestijatega mitte mingeid läbirääkimisi, vaid riiki rünnanud «relvastatud bandiidid» tuleb hävitada.

Märksõnad
Tagasi üles