N, 2.02.2023

Peterburi julgakujulise lumeskulptuuri rajanud kunstnikku ähvardab vangistus

Postimees
Peterburi julgakujulise lumeskulptuuri rajanud kunstnikku ähvardab vangistus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Petreburi kesklinnas asuv Marsi väljak, kuhu kunstnik Ivan Volkov rajas fekaali kujutava lumeskulptuuri.
Petreburi kesklinnas asuv Marsi väljak, kuhu kunstnik Ivan Volkov rajas fekaali kujutava lumeskulptuuri. Foto: Pavlikhin / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Peterburis revolutsiooniohvrite mälestuspaiga juurde hiiglaslikku julka kujutava lumeskulptuuri rajanud kunstnik Ivan Volkov võib kuni viieks aastaks vangi minna.

Volkov rajas ekskrementi kujutava viis meetrit pika lumeskulptuuri Peterburi kesklinnas asuvale Marsi väljakule, kuhu on maetud 1917. aasta revolutsioonis ja sellele järgnenud kodusõjas hukkunud, vahendas RFE/RL.

Vene meedia väitel soovis kunstnik teosega tõmmata tähelepanu koeraomanike halvale kombele mitte koristada tänavalt oma lemmikloomade väljaheiteid. Samas tunnistas Volkov väljaandele Bumaga, et tal polnud erilist tagamõtet.

Peterburi võimud koristasid julgaskulptuuri ära ja vahistasid Moskva rongile suundunud Volkovi. Praeguseks taas vabadusse pääsenud kunstnikule esitati süüdistus Venemaa kriminaalkoodeksi paragrahvi 244 alusel, mis keelab surnute ja nende matmispaikade rüvetamise.

Kui kohus leiab, et Volkovi motiivid olid poliitilised, võib teda süüdimõistmise korral oodata kuni viie aasta pikkune vangistus. Parimal juhul pääseb ta 40 000-rublase (460-eurose) trahviga.

«Tahtlikult, küüniliselt, ebamoraalselt, huligaansetel motiividel ja eirates üldiselt aktsepteeritud reegleid ja norme ühiskonnas rajas ta lumest tehtud hiiglasliku fekaali kujulise, kollases lombis oleva kunstiteose,» seisab Fontanka andmeil politseiraportis.

Kunstniku ema Larissa Volkova ütles Fontankale, et poeg ei soovinud halba ja austab väga surnuid. «Ma olen valmis paluma vabandust kõigilt Peterburis, keda mu poeg solvas. Mu poeg on väga intelligentne inimene, kellel on hea huumorisoon,» lisas ta.

29-aastane Volkov on lõpetanud Moskva kaasaegse kunsti instituudi ning Stroganovi tööstus- ja rakenduskunstide akadeemia ning korraldanud näitusi Berliinis ja New Yorgis.

Fekaale kujutavaid lumeskulptuure on ta teinud varemgi, sealhulgas mullu kodulinnas Protvinos, kuid toona ei saanud see kuigi suurt tähelepanu. Pilte teostest on Volkov jaganud sotsiaalmeedias. 

Märksõnad
Tagasi üles