L, 3.12.2022

Euroopa Liit pöördus Leedu-Hiina tüliga WTO poole

AFP/BNS
Euroopa Liit pöördus Leedu-Hiina tüliga WTO poole
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Leedu ja Taiwani lipp Taiwani esinduses Vilniuses. Foto on illustratiivne.
Leedu ja Taiwani lipp Taiwani esinduses Vilniuses. Foto on illustratiivne. Foto: JANIS LAIZANS / REUTERS / SCANPIX

Euroopa Liit esitas Maailma Kaubandusorganisatsioonile (WTO) kaebuse Hiina peale, sest see on piiranud Taiwaniga seotud tüli tõttu kaubandust Leeduga.

«Pöördumine WTO poole ei ole otsus, mille me tegime kergelt,» ütles ELi kaubandusvolinik Valdis Dombrovskis. «Kuid pärast mitut tulutut katset küsimus vastastikku lahendada, ei näe me muud teed, kui paluda WTO-lt vaidluse lahendamise konsultatsioone Hiinaga,» lisas ta.

Leedu, mis on üks Euroopa Liidu väiksemaid riike, pälvis juulis tähelepanu, kui lubas Taiwanil avada esinduse Vilniuses. Otsus vihastas Pekingit, mis ei tunnusta Taiwani riigina, vaid peab seda enda mässuliseks provintsiks.

WTOsse pöördumisega paneb EL õla alla Leedu ärijuhtide ja ametnike süüdistusele, et Hiina on tüli tõttu tõkestanud importi Leedust ja kehtestanud muid majanduspiiranguid.

Dombrovskis ütles, et blokk üritab leida riiule diplomaatilist lahendust ja on tõstatanud küsimuse hiljutistel kohtumistel Hiina esindajatega.

USA on selles vaidluses avaldanud Euroopa Liidule ja Leedule toetust.

Hiina seevastu sarjas kaebuse esitamist WTO-le. «Väited Hiina sunnimeetmetest Leedu vastu on alusetud ja vasturääkivad,» ütles välisministeeriumi pressiesindaja Zhao Lijian ja lisas, et küsimus on poliitiline, mitte majanduslik.

Märksõnad
Tagasi üles